Zřícení střechy v České Třebové: Trest pro projektanta platí, ÚS odmítl stížnost

Ústavní soud odmítl stížnost projektanta Pavla Škorpila potrestaného v souvislosti se zřícením střechy sportovní haly v České Třebové. Jeho stížnost označil za neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v databázi soudu. Projektant dostal podmíněný trest a zákaz činnosti.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ústavní stížnost podal také druhý odsouzený, statik Jiří Khol, který měl projekt kontrolovat. O jeho stížnosti zatím není rozhodnuto. Podle pravomocného verdiktu se oba dopustili obecného ohrožení z nedbalosti.

Střecha se zřítila 14. ledna 2017 při dětském florbalovém zápase. Všech asi 70 lidí stihlo utéct. Projektant i statik dostali dva roky vězení se stejně dlouhým podmínečným odkladem. Podle verdiktu byla střecha poddimenzovaná a nedostatečně vyztužená. Škorpil ve stížnosti odmítl zodpovědnost za chybu, poukazoval na to, že se nikdy neúčastnil přípravy, výroby ani montáže dřevěných vazníků.

zdroj: YouTube

Ústavní soudci ale poukázali na výsledky rozsáhlého dokazování, které prokázalo, že Škorpil i Khol věděli o rozdělení spodního pasu vazníků na dvě části. Právě to se později stalo - spolu s dalšími faktory - příčinou pádu střechy.

"Ústavní soud tedy nezjistil žádné pochybení obecných soudů, které by zakládalo zásah do ústavně zaručených práv stěžovatele," stojí v usnesení.

Hejtmanství nechalo původní objekt postavit za 58 milionů korun. Škoda způsobená pádem střechy dosáhla asi 20 milionů. Pardubický kraj pak oproti původnímu rozpočtu zaplatil navíc 5,9 milionu korun za jiný typ vazníků použitých při opravě střechy. Škody se hradily z pojištění generálního dodavatele a subdodavatele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy