Podniky nabízejí nejvíce volných míst od roku 2008, zaměstnance musejí hledat v zahraničí

Praha - Česká ekonomika roste, nezaměstnanost je nejnižší od prosince 2008, zvedají se mzdy a firmy chtějí nabírat více zaměstnanců. Aby mohly firmy plně využít potenciál růstu, musí se vypořádat se zásadní překážkou. Nová pracovní místa nemají kým zaplnit. Podniky proto hledají netradiční řešení, nebo nezřídka hledají nové zaměstnance v zahraničí. Například největší české klenotnictví ALO diamonds nalákalo zaměstnance z Belgie. Balíkový přepravce GLS přijímá ženy na místa kurýrů a 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy chce doplnit chybějící všeobecné sestry v českém zdravotnictví posilami z Ukrajiny.

Firmy lákají ženy na dosud převážně mužská povolání

Podle Rezlerové je nedostatek zaměstnanců dokonce i v pracovních sektorech, kde není vyžadována téměř žádná kvalifikace, což je trend, který Česká republika v posledních letech neznala. Nové pracovníky hledá například balíková přepravní společnost GLS. „S rostoucími nákupy Čechů na e-shopech a to včetně zahraničních se zvyšuje poptávka po balíkové přepravě a je nutné neustále rozšiřovat vozový park. Jenže nábor nových spolehlivých kurýrů neodpovídá skutečné potřebě. Kurýr totiž musí zvládat nejen řízení auta nebo nakládání balíků, ale musí být schopen rychle a správně reagovat na všechny změny požadavků, zejména při doručení na soukromé adresy. K tomu musí pečlivě zvládat administrativu, ať již papírovou, ve skeneru či při obsluze platebního terminálu. Přesně musí provést všechny doprovodné služby a k tomu musí být za každé situace upravený, milý a usměvavý. Najít kandidáta, který splní tyto požadavky, není lehké," uvádí Pavel Včela, ředitel společnosti GLS Česká republika, a dodává: „Snažíme se nalákat na tuto práci i ženy a jejich počet v řadách GLS neustále roste. Důvodem je i klesající průměrná váha balíků. Práce již není tak fyzicky náročná jako dříve a určitě stále více žen baví řídit."

České firmy zlákaly posily z východní i západní Evropy

Problémy se zaplněním odborných pozic hlásí např. největší české klenotnictví ALO diamonds. „O kvalitní české klenoty je obrovský zájem. Nyní vyrábíme přibližně tisíc šperků měsíčně. Velká část výroby se dělá ručně. Abychom uspokojili poptávku, potřebujeme zaměstnat další zlatníky a fasery, kteří zasazují kameny do šperků. Protože vyrábíme šperky světové úrovně, máme na kandidáty vysoké nároky. Najít šikovného zlatníka či fasera je v Česku problematické, a proto máme náborové kampaně i v zahraničí. V našem ateliéru v Holešovicích tak zaměstnáváme specialisty ze Slovenska a naposledy jsme zaměstnali belgického zlatníka, který se kvůli práci stěhuje do Prahy," uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds.

S nedostatkem odborných pracovních sil se dlouhodobě potýká také české zdravotnictví. „V České republice chybí necelá tisícovka všeobecných sester. Tento nedostatek se již delší dobu projevuje redukcí lůžek v některých nemocnicích a v několika případech došlo dokonce i k uzavření celých oddělení. 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v současné době pracuje na projektu, který by měl zajistit pracovní posily z Ukrajiny. V září by mělo přijít 25 sester," uvádí Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní práce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

před 3 hodinami

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

před 5 hodinami

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 20 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy