Kde se zaseknul boj s extrémním počasím? Zastavit se ho podařilo jedné jediné zemi

V roce, kdy globální úsilí o řešení některých z nejvážnějších krizí planety — od změny klimatu po znečištění plasty — skončilo neúspěchem nebo hořkým zklamáním, se stále opakovaně objevuje jedno jméno: Saúdská Arábie.

Tato ropná velmoc byla po mnoho let obviňována z využívání svých obrovských zdrojů a vyjednávacích taktik k blokování a zpožďování pokroku v oblasti klimatu. Mnozí odborníci však tvrdí, že v tomto roce byla Saúdská Arábie odvážnější než kdy předtím.

"Saúdská Arábie je otevřeně proti všemu," uvedl podle CNN Harjeet Singh, klimatický aktivista a zakladatel Satat Sampada Climate Foundation. "Blokují vše."

Během posledních několika měsíců došlo k zablokování nebo neúspěchu rozhovorů podpořených OSN o změně klimatu, krizi biodiverzity, znečištění plasty a desertifikaci — přičemž poslední z těchto jednání se konalo v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu. Mnozí experti tvrdí, že tento vzorec neúspěchů není způsoben pouze Saúdskou Arábií, ale že právě tato země se stala jedním z hlavních aktérů, kteří se aktivně brání ambicióznímu jednání. "Jsou nejvíce drzí, nejvíce hlasití," dodal Alden Meyer, seniorní spolupracovník think tanku E3G.

Saúdská Arábie může být motivována několika faktory, jak tvrdí odborníci, včetně příchodu klimatického deníra Donalda Trumpa do Bílého domu v USA. Mohlo by jít i o reakci na rostoucí globální konsenzus o potřebě zastavit spalování fosilních paliv. "Cítí se posíleni, protože vidí, jaké jsou náznaky v budoucnosti," uvedl Singh.

Moderní Saúdská Arábie byla postavena na fosilních palivech. Objev ropných rezerv v pozdních 30. letech minulého století proměnil tuto zem z nomádské pouštní oblasti na prosperující království. Dnes má Saúdská Arábie druhé největší ropné rezervy na světě a zhruba 70 % vládních příjmů pochází z fosilních paliv. To pomáhá vysvětlit její přístup k klimatickému jednání.

Země byla "obstrukcionistická" již od počátku klimatického procesu OSN před třiceti lety, uvedl Meyer. Saúdská Arábie nejen že dlouhodobě zpochybňovala vědecký konsenzus o změně klimatu — že je způsobena znečištěním fosilními palivy — ale také dokázala svou moc a vliv zakotvit do globálních rozhodnutí.

V 90. letech Saúdská Arábie prosazovala, aby byla klimatická rozhodnutí přijímána na základě konsensu, což znamenalo, že několik zemí mohlo blokovat rozhodnutí. Tento konsensuální přístup vytvořil "svět, kde pravidla nastavovaly velké a mocné země," řekl Juan Carlos Monterrey Gómez, zvláštní zástupce Panamy pro změnu klimatu.

Poslední změna přišla minulý rok na klimatickém summitu COP28 v Dubaji, kde téměř 200 zemí, včetně Saúdské Arábie, souhlasilo s bezprecedentním výzvou k přechodu světa od fosilních paliv. Avšak ihned po dosažení této dohody se Saúdská Arábie pokusila vzít zpět své závazky, když se objevily tvrzení, že přechod k čistým energiím je "dobrovolný" a že není třeba jednat.

Na jednáních COP29 v Baku, Ázerbájdžán, saúdskoarabští vyjednavači přímo odmítli jakýkoliv zmínku o fosilních palivech v závěrečné dohodě. Výsledkem byla finanční dohoda ve výši 300 miliard dolarů pro rozvojové země, která byla široce kritizována jako nedostatečná, a žádné opětovné závazky o přechodu od ropy, uhlí a plynu.

Saúdská Arábie se také podílela na odmítnutí jakýchkoliv omezení na výrobu plastů na neúspěšných globálních jednáních o plastovém paktu v Busanu, Jižní Korea, které skončilo v tomto měsíci. Plasty jsou stále více považovány za záložní plán, jak těžit z fosilních paliv, zejména v kontextu klesající poptávky po fosilních palivech.

Saúdská Arábie není sama, říká Nikki Reisch, ředitelka programu pro klima a energii v CIEL. "Není tak snadné jen říct, že jedna země drží svět v zajetí, co se týče klimatu," tvrdí. "Je to složitější obrázek."

Mnohé bohaté země, které mají zájmy v oblasti fosilních paliv, včetně Spojených států, se "schovávají za Saúdskou Arábií" a využívají taktiky, které saúdskoarabská vláda tak úspěšně používala k zpomalování a zpožďování klimatických a environmentálních akcí, uvedla Reisch.

Saúdská Arábie je sama o sobě velmi zranitelná vůči klimatické krizi. Aridní krajina je náchylná na povodně a sucha, stejně jako na pálící vlny veder. V létě minulého roku více než 1 300 lidí zemřelo během pouti Hajj, kdy teploty vzrostly na 51 stupňů Celsia — a očekává se, že se situace bude zhoršovat.

Jak říká Meyer, "lidé si ukazují na druhé a říkají, že vaše část záchranného člunu se potápí. Nepřijímají to, že jsme všichni v jednom člunu a jdeme ke dnu společně." 

Související

Papež František

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.

Více souvisejících

Klimatické změny Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z

Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy