V roce, kdy globální úsilí o řešení některých z nejvážnějších krizí planety — od změny klimatu po znečištění plasty — skončilo neúspěchem nebo hořkým zklamáním, se stále opakovaně objevuje jedno jméno: Saúdská Arábie.
Tato ropná velmoc byla po mnoho let obviňována z využívání svých obrovských zdrojů a vyjednávacích taktik k blokování a zpožďování pokroku v oblasti klimatu. Mnozí odborníci však tvrdí, že v tomto roce byla Saúdská Arábie odvážnější než kdy předtím.
"Saúdská Arábie je otevřeně proti všemu," uvedl podle CNN Harjeet Singh, klimatický aktivista a zakladatel Satat Sampada Climate Foundation. "Blokují vše."
Během posledních několika měsíců došlo k zablokování nebo neúspěchu rozhovorů podpořených OSN o změně klimatu, krizi biodiverzity, znečištění plasty a desertifikaci — přičemž poslední z těchto jednání se konalo v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu. Mnozí experti tvrdí, že tento vzorec neúspěchů není způsoben pouze Saúdskou Arábií, ale že právě tato země se stala jedním z hlavních aktérů, kteří se aktivně brání ambicióznímu jednání. "Jsou nejvíce drzí, nejvíce hlasití," dodal Alden Meyer, seniorní spolupracovník think tanku E3G.
Saúdská Arábie může být motivována několika faktory, jak tvrdí odborníci, včetně příchodu klimatického deníra Donalda Trumpa do Bílého domu v USA. Mohlo by jít i o reakci na rostoucí globální konsenzus o potřebě zastavit spalování fosilních paliv. "Cítí se posíleni, protože vidí, jaké jsou náznaky v budoucnosti," uvedl Singh.
Moderní Saúdská Arábie byla postavena na fosilních palivech. Objev ropných rezerv v pozdních 30. letech minulého století proměnil tuto zem z nomádské pouštní oblasti na prosperující království. Dnes má Saúdská Arábie druhé největší ropné rezervy na světě a zhruba 70 % vládních příjmů pochází z fosilních paliv. To pomáhá vysvětlit její přístup k klimatickému jednání.
Země byla "obstrukcionistická" již od počátku klimatického procesu OSN před třiceti lety, uvedl Meyer. Saúdská Arábie nejen že dlouhodobě zpochybňovala vědecký konsenzus o změně klimatu — že je způsobena znečištěním fosilními palivy — ale také dokázala svou moc a vliv zakotvit do globálních rozhodnutí.
V 90. letech Saúdská Arábie prosazovala, aby byla klimatická rozhodnutí přijímána na základě konsensu, což znamenalo, že několik zemí mohlo blokovat rozhodnutí. Tento konsensuální přístup vytvořil "svět, kde pravidla nastavovaly velké a mocné země," řekl Juan Carlos Monterrey Gómez, zvláštní zástupce Panamy pro změnu klimatu.
Poslední změna přišla minulý rok na klimatickém summitu COP28 v Dubaji, kde téměř 200 zemí, včetně Saúdské Arábie, souhlasilo s bezprecedentním výzvou k přechodu světa od fosilních paliv. Avšak ihned po dosažení této dohody se Saúdská Arábie pokusila vzít zpět své závazky, když se objevily tvrzení, že přechod k čistým energiím je "dobrovolný" a že není třeba jednat.
Na jednáních COP29 v Baku, Ázerbájdžán, saúdskoarabští vyjednavači přímo odmítli jakýkoliv zmínku o fosilních palivech v závěrečné dohodě. Výsledkem byla finanční dohoda ve výši 300 miliard dolarů pro rozvojové země, která byla široce kritizována jako nedostatečná, a žádné opětovné závazky o přechodu od ropy, uhlí a plynu.
Saúdská Arábie se také podílela na odmítnutí jakýchkoliv omezení na výrobu plastů na neúspěšných globálních jednáních o plastovém paktu v Busanu, Jižní Korea, které skončilo v tomto měsíci. Plasty jsou stále více považovány za záložní plán, jak těžit z fosilních paliv, zejména v kontextu klesající poptávky po fosilních palivech.
Saúdská Arábie není sama, říká Nikki Reisch, ředitelka programu pro klima a energii v CIEL. "Není tak snadné jen říct, že jedna země drží svět v zajetí, co se týče klimatu," tvrdí. "Je to složitější obrázek."
Mnohé bohaté země, které mají zájmy v oblasti fosilních paliv, včetně Spojených států, se "schovávají za Saúdskou Arábií" a využívají taktiky, které saúdskoarabská vláda tak úspěšně používala k zpomalování a zpožďování klimatických a environmentálních akcí, uvedla Reisch.
Saúdská Arábie je sama o sobě velmi zranitelná vůči klimatické krizi. Aridní krajina je náchylná na povodně a sucha, stejně jako na pálící vlny veder. V létě minulého roku více než 1 300 lidí zemřelo během pouti Hajj, kdy teploty vzrostly na 51 stupňů Celsia — a očekává se, že se situace bude zhoršovat.
Jak říká Meyer, "lidé si ukazují na druhé a říkají, že vaše část záchranného člunu se potápí. Nepřijímají to, že jsme všichni v jednom člunu a jdeme ke dnu společně."
Související

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva
Klimatické změny , Saúdská Arábie
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 1 hodinou

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 2 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 3 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno včera

Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
včera

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
včera

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
včera

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
včera

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
včera

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
včera

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
včera

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
včera
Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.
Zdroj: Libor Novák