Kde brát energii? Co bude po uhlí a jádru?

Praha - Poté, co uhelné společnosti získaly příslib vládních politiků, že časem budou moci těžit i za územními limity, a stát i po havárii v japonské Fukušimě potvrzuje podporu jádru, se nyní o slovo hlásí plynárenské firmy. Ve svém čtvrtečním vydání to píše deník E15.

Plynárenské společnosti vyčítají vládě, že se příliš zaměřila na využití tuzemských zdrojů – tedy právě uhlí, a žádají, aby chystaná energetická koncepce v souladu se světovými trendy zohlednila výhody plynu. Souboj o to, na jaké energetické zdroje vsadí Česko, vstupuje do dalšího kola.

„Kritérium maximální dovozní nezávislosti, které z ČR učiní energetický skanzen, by mělo být ve státní energetické koncepci přehodnoceno,“ uvedl pro E15 šéf České plynárenské unie Oldřich Petržilka. Otázka budoucnosti plynu se tak stává vedle těžebních limitů jedním z klíčových sporných bodů nové koncepce, která má být dokončena ještě letos.

Plynaři ji považují za klíčový dokument. Petržilka upozorňuje, že se podle něj budou rozhodovat investoři. „Jde o stanovení základního rámce, podle kterého se mohou energetické společnosti a investoři orientovat ve svých strategiích a plánech. Každá investice v energetice je dlouhodobá. V případě elektráren a plynovodů se jedná o investice na 20 − 40 let a pro taková rozhodnutí je zapotřebí základní stabilita a jasná pravidla,“ doplňuje mluvčí tuzemské plynárenské jedničky RWE Transgas Martin Chalupský. Podíl plynu v celkovém mixu by se podle něj měl vyrovnat se standardy EU a v příštích deseti letech narůst na celkových 25 procent. Nyní to je méně než pětina.

„Především by mělo být zdůrazněno, že i když je plyn fosilním palivem, jeho vlastnosti ční vysoko nad ostatní fosilní konkurencí. Proto je mimořádně vhodný pro řešení akutních problémů ČR, tedy emisí,“ míní Petržilka. Ministerstvo průmyslu na druhé straně vidí výhody ve využití domácí suroviny, tedy uhlí.

„Co je doma, to se počítá,“ řekl již dříve náměstek ministra průmyslu pro energetiku Tomáš Hüner. Dokáže si představit, že Česko zvýší dovoz plynu o deset či patnáct procent, ale nemalá část ze 750 milionů tun uhlí za limity by se podle Hünera vytěžit měla.

Podle Jiřího Gavora z poradenské společnosti ENA, na jejíž studii se plynárenská unie odvolává, je potíž v tom, že kvůli boji o prolomení limitů se příliš akcentovala údajná nespolehlivost alternativních paliv. Gavor vůči takovému názoru namítá, že plynu je na trhu dostatek. Je do Evropy dovážen i ve zkapalněné podobě a jeho ceny na spotových trzích se odpoutaly od ceny ropy. Závislost na plynu z Ruska je jen omezená, v případě potřeby je Česko schopno navýšit dovoz ze Západu. ENA nezpochybňuje význam využití uhlí za limity, ale dodává, že plynu by už neměla být přidělována jenom „role doplňkového zdroje.“

Tuzemský byznys vidí v plynu velkou příležitost. ČEZ buduje paroplynovou elektrárnu v Počeradech, RWE společně se švýcarským Alpiqem plánuje podobnou elektrárnu poblíž Mochova u Prahy a ČEZ společně s firmou Tedom se pouští do výstavby malých plynových výroben tepla a elektřiny.

Související

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.
Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Více souvisejících

Energetika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

"Ostudný podvodník Biden." Trump kvůli Izraeli zaútočil na amerického prezidenta

Americký exprezident Donald Trump tvrdí, že jeho nástupce v Bílém domě Joe Biden stojí na straně hnutí Hamás, když pohrozil zastavením dodávek amerických zbraní Izraeli. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy