Analytici stále počítají s podobným přebytkem zahraničního obchodu ČR

Analytici stále počítají s tím, že zahraniční obchod ČR skončí za celý rok podobně jako loni v přebytku kolem 180 miliard korun. A to navzdory tomu, že v červnu a červenci vykázal schodek. Vyplývá to z jejich dnešních vyjádření pro ČTK. Český statistický úřad (ČSÚ) dnes vedle červencových údajů zveřejnil definitivní údaje o bilanci obchodování ČR se zahraničím v roce 2020. Skončila přebytkem 179,9 miliardy Kč ve srovnání s 145,7 miliardy Kč v roce 2019.

Dovoz a vývoz zboží

V letošním červenci však zahraniční obchod Česka vykázal schodek 7,2 miliardy korun a v meziročním srovnání tak byl jeho výsledek o 21,3 miliardy Kč horší. Poprvé po 12 měsících skončil zahraniční obchod ČR ve schodku letos v červnu, kdy činil 6,9 miliardy korun. Na červencové bilanci se negativně podepsala zejména vyšší hodnota dovozu ropy a zemního plynu, uvedl dnes ČSÚ. Letošní červenec měl o dva pracovní dny méně než loňský, podotkli statistici.

"Dobrou zprávou je, že v meziměsíčním srovnání se po sezonním očištění zvýšil export o 3,1 procenta. Dovozy naopak v meziměsíčním srovnání o 1,3 procenta poklesly. Za prvních šest měsíců dosáhl přebytek obchodní bilance 77,6 miliardy korun, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 18,1 miliardy korun více. Pro celý letošní rok naše prognóza počítá s přebytkem zahraničního obchodu poblíž 180 miliardy Kč, tedy s podobným jako v minulém roce," uvedla dnes ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta stojí za záporným červencovým saldem kombinace dvou hlavních faktorů. "Na jedné straně přetrvávají komplikace v nabídce, kdy je řada firem nucena odstavit část výroby, což se negativně prolíná i do výkonu exportu. Tomu dále neprospívá aktuální zhoršení epidemické situace zejména v Asii, jejímž důsledkem je uzavření klíčových přístavů a problémy v kontejnerové dopravě. Na druhé straně se tuzemská ekonomika nachází ve fázi oživení, které je taženo především spotřebou domácností a investicemi, zejména těmi do zásob," uvedl. Za celý rok ale i on počítá s přebytkem, a to zhruba 179 miliard korun.

Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb, upozornil, že například český vývoz do Ruska klesl v červenci meziměsíčně i meziročně o více než 1,5 miliardy korun. S dubnovou diplomatickou roztržkou kolem Vrbětic to ale souviset nemusí, tvrdí. "Nejde o dramatický propad. Červencová hodnota českého vývozu do Ruska mírně překračuje 6,5 miliardy Kč. To je víc než v lednu i únoru letošního roku a také víc než v loňském lednu, dubnu, květnu, srpnu a prosinci," dodal Procházka.

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Průměrná úroková sazba hypoték je nejvyšší od začátku letošního roku

12.10.2021 11:54 Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla o 0,15 bodu na 2,57 procenta a je nejvyšší od začátku…

Benzín, bydlení i potraviny. Co vše v Česku zdražuje?

11.10.2021 17:20 Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst…

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit až o desetinu

11.10.2021 17:11 Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit své zboží až o desetinu nebo o tom uvažují.…

Agrofert zřejmě zdraží potraviny, zatím neví o kolik

11.10.2021 15:03 Skokově zdražují ceny elektřiny a pohonných hmot, Agrofert tak pravděpodobně bude zdražovat. ČTK to…

Zářijová meziroční inflace překonala odhad ČNB

11.10.2021 13:45 Zářijová meziroční inflace byla o 1,7procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka …

Související:

Právě se děje

reklama