Analytici: V záři tržby obchodů stagnovaly,dále se očekává propad

Tržby v obchodech v září stagnovaly, podle složení nákupů se lidé začali chystat na druhou vlnu krize. Zklamaly ale prodeje automobilů, které i v září zaznamenaly pokles. V dalších měsících se vzhledem k opětovnému zavedení restrikcí proti šíření koronaviru dá očekávat propad maloobchodních tržeb, podobně jako na jaře. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila.

Placení, tržby, ilustrační foto
doporučujeme

Lidé se s nárůstem počtu potvrzených případů nákazy začali připravovat na práci z domova a distanční výuku dětí. "To pomohlo růstu tržeb z prodeje počítačů, tabletů a mobilních telefonů meziročně o 8,1 procenta. Vyhlídka na delší dobu strávenou doma také podpořila růst tržeb z prodeje výrobků pro domácnost o 3,9 procenta. Stěžovat si nemohly ani lékárny, kterým se tržby zvýšily o 7,1 procenta. Vyhlídka na druhý lockdown naopak nesvědčila prodeji výrobků pro rekreaci a sport, kde tržby klesly o 3,0 procenta, a prodeji oblečení a obuvi, kde se tržby snížily dokonce o 18,0 procent," popsal David Marek z Deloitte.

Tržby za opravy a prodeje motorových vozidel zůstaly za očekáváním trhu. Registrace nových aut přitom podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta v září vzrostly o 7,2 procenta. V srpnu zaznamenaly pokles o 33 procent, uvedl.

Maloobchodní tržby dopadly podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera relativně smíšeně. "Zatímco některé segmenty si nevedly špatně, u řady ostatních jejich meziroční propad opět zesílil. Za celý letošní rok však maloobchodní tržby bez automobilů zhruba stagnují, což lze považovat vzhledem ke koronakrizi a plošným restrikcím jako solidní výsledek," řekl.

Michal Brožka z Komerční banky předpokládá, že maloobchod se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně propadne o 7,1 procenta. Připouští ale, že odhady jsou nejisté a budou záviset na vývoji pandemie a délce opatření. Pokles maloobchodních tržeb v dalších měsících očekává také ekonom ČSOB Petr Dufek. Výrazně pod loňskou úrovní podle něj zůstanou útraty za letošní Vánoce, dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodejny počítají zákazníky i za pomoci lžící na boty či kyblíků

05.12.2020 12:22 Místy až netradičním způsobem vyřešila řada prodejen počítání zákazníků kvůli omezenému limitu lidí…

Bez elektřiny bylo kvůli silnému větru ráno přes 27.000 domácností

05.12.2020 12:04 Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27.000 domácností bez…

Řidiči zatím koupili přes 10 tisíc elektronických známek

04.12.2020 19:33 Aktualizováno Řidiči od úterního spuštění prodeje koupili přes 10.000 elektronických dálničních známek. ČTK to…

V provozu jsou dvě třetiny gastropodniků, tržby stouply o třetinu

04.12.2020 19:19 V provozu je po čtvrtečním uvolnění opatření podle statistiky společnosti Dotykačka, jejíž pokladní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama