Asociace: Ve třetím pilíři systému penzí letos ubylo 22 tisíc lidí

V prvním pololetí roku 2020 si na penzi ve třetím pilíři spořilo 4,419 milionu účastníků, proti konci loňského roku to bylo o 22.000 méně. Ztráty penzijních fondů spojené s jarní koronavirovou krizí jsou už z více než čtyř pětin odmazány. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních fondů ČR.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

V účastnických fondech doplňkového penzijního spoření letos přibylo 77.000 účastníků, celkem si jich spořilo na konci června přes 1,216 milionu. Tempo, kterým do nového penzijního připojištění lidé vstupují, bylo ve druhém čtvrtletí pomalejší než před koronavirou krizí.

V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat a lidé z nich s výplatou peněz jen přirozeně odcházejí, bylo na konci prvního pololetí 3,203 milionu účastníků, o 99.000 méně než na konci roku 2019.

Na penzijních účtech účastníků třetího pilíře je již více než půl bilionu korun (507,5 miliardy Kč). Většina ztrát, tedy více než čtyři pětiny, které zapříčinily propady světových akciových trhu na jaře tohoto roku, již byla podle asociace odmazána. Objem penzijních úspor v doplňkovém spoření vzrostl na 67,6 miliardy Kč, v penzijním připojištění na 440 miliard Kč.

"Důsledky jarního propadu světových akciových trhů spojených s onemocněním covid-19 se pochopitelně nevyhnuly ani oblasti soukromého spoření na penzi. Vyvážené a dynamické strategie, jejichž portfolia investice do akcií obsahují, tak zaznamenaly propad, se kterým se potýkáme ještě nyní. Brzy bychom měli odmazat celou ztrátu a vrátit se k předkrizovému stavu," uvedl prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Firmě Philip Morris ČR klesl zisk. Navzdory pandemii jsou výsledky slušné,…

30.09.2020 12:57 Aktualizováno Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi,…

Slovenská centrální banka zlepšila ekonomickou prognózu

30.09.2020 11:02 Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové…

Češi na napůjčovali další miliardy. Dluhy domácností vzrostly na 1,819…

30.09.2020 10:58 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama