Ceny průmyslových výrobců opět klesají, k zajímavé situaci došlo u zemědělců

Ceny v průmyslu se v listopadu vrátily k poklesu, meziročně byly nižší o 0,1 procenta. V říjnu mírně rostly, před tím se šest měsíců v řadě snižovaly. Ceny v zemědělství v listopadu zpomalily pokles na 2,2 procenta z říjnových 4,3 procenta. Ve stavebnictví vzrostly ceny o 3,1 procenta a ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o dvě procenta. V obou případech to byl podobný vývoj jako v říjnu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Finanční trhy sice tak rychlý návrat cen průmyslových výrobců k poklesu nečekaly, v rámci vývoje v ekonomice ale má odeznívání cenových tlaků logiku. Pokles ekonomické aktivity, jenž je tažený pandemií koronaviru, by měl vést k odeznívání inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Za celý letošní rok podle něj lze očekávat mírný růst cen v průmyslu, zhruba o 0,3 procenta.

V průmyslu zlevňovaly hlavně koks a rafinované ropné produkty, klesly také ceny chemických látek, těžby, dřeva, papíru a tisku. Naopak elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch zdražily meziročně o téměř šest procent. Více se platilo také za dopravní prostředky a potravinářské výrobky.

"K zajímavé situaci pak došlo u zemědělských výrobců, kdy ceny v rostlinné výrobě vzrostly.

o 2,1 procenta a naopak v živočišné výrobě klesly o 8,1 procenta," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ Jiří Šulc. Zdražilo například ovoce, o pětinu pak zlevnily brambory. V živočišné výrobě byly nižší ceny jatečných prasat, skotu, drůbeže, mléka i vajec.

V meziměsíčním srovnání vzrostly ceny zemědělských výrobců a ceny stavebních prací shodně o 0,2 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 0,1 procenta, ceny průmyslových výrobců pak klesly o půl procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama