Češi při výběru mobilu nezohledňují podporu 5G sítě, ukázal průzkum

Češi při výběru telefonu nezohledňují, zda podporuje nejnovější generaci mobilních sítí 5G. Důležitý parametr je to pro 13 procent lidí, 57 procent Čechů si myslí, že na podporu 5G sítě nebudou brát ohled při nákupu nového telefonu. Lidé nejsou o nové síti dostatečně informovaní nebo nevylučují její negativní vliv.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu e-shopu CZC.cz mezi zhruba tisíci respondenty. Data prodejce dnes zveřejnil v tiskové zprávě.

O nové síti 5G neslyšelo nebo nemá dostatek informací přibližně 50 procent lidí. "Přes sedm procent respondentů si myslí, že 5G může zavinit zdravotní potíže, například rakovinu, nebo zatěžovat životní prostředí. Téměř šest procent projevilo obavy o zabezpečení nové sítě a svoje data. Dokonce 55 procent respondentů nevylučuje negativní vliv 5G sítě," uvedl marketingový ředitel CZC.cz Milan Duda.

Průzkum dále ukázal, že jen jedno procento lidí si myslí, že 5G nebude mít žádný přínos. Rychlejší internet díky nové generaci mobilních sítí očekávají tři čtvrtiny Čechů, 28 procent lidí má 5G spojenou s novými možnostmi pro rozvoj chytré domácnosti. Se zlevněním dat počítá zhruba pětina lidí.

Zásadní novinky podle Dudy jsou již vybaveny podporou 5G, prodeje těchto telefonů podle něj tvoří osm procent. Do konce roku pak CZC.cz očekává zdvojnásobení tohoto počtu.

Při výběru mobilního telefonu je pro 82 procent lidí klíčová výdrž baterie, 80 procent Čechů si telefon vybírá podle ceny a pro 71 procent lidí je důležitá kvalita fotoaparátu.

Sítě 5G mají pomoci průmyslu zvýšit efektivitu výroby a daleko více zařízení připojit na internet. Společnost O2 začala 1. července komerčně nabízet v části Prahy a Kolína služby mobilní sítě 5G. U konkurentů pokračuje testovací provoz ve vybraných lokalitách. Vodafone má 5G postupně vyzkoušet v Karlových Varech, kde je připravený i komerční provoz, a dále v Ústí nad Labem a Jeseníku. T-Mobile, který letos ohlásil v kampusu Vysoké školy báňské v Ostravě testovací 5G síť, rovněž chystá komerční spuštění. Na podzim by se měla uskutečnit dražba kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Český telekomunikační úřad návrh podmínek třikrát přepracovával ve snaze přilákat nového mobilního operátora. Naposledy je předložil k veřejné konzultaci před zhruba dvěma měsíci. Připomínky musí vypořádat do dneška.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi těžce pociťují dopad pandemie: Téměř polovina lidí musela sáhnout do…

28.09.2020 10:53 První vlna koronavirové pandemie a související omezení v návaznosti na nouzový stav se podepsaly na…

Výrobci autodílů Schlote-Automotive se loni dařilo, zisk vzrostl na 9,7…

28.09.2020 09:52 Uherskohradišťskému výrobci automobilových dílů Schlote-Automotive Czech loni meziročně vzrostl…

České stavebnictví si mezi státy EU polepšilo. Výsledek je přesto…

28.09.2020 09:39 České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 procenta mezi 26…

Lesy ČR jsou v pololetí ve ztrátě 480 milionů. Kvůli kůrovci a nízkým…

28.09.2020 09:35 Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama