Česká firma chce na Tchaj-wan dodávat testy na koronavirus

Česká společnost Generi Biotech vyrábějící testovací sady na koronavirus nalezla na Tchaj-wanu distributora. O konkrétní spolupráci s ním ještě bude jednat. ČTK to řekl ředitel firmy Generi Biotech Radovan Haluza. Tchaj-wanským partnerům nabízel i set, který dokáže zároveň otestovat odebraný vzorek na koronavirus a chřipku typu A i B.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Na trh ho chce společnost uvést ještě během září. Spolupracuje při tom mimo jiné s Univerzitou Karlovou. Haluza byl součástí podnikatelské delegace, která předsedu Senátu Miloše Vystrčila doprovodila při jeho návštěvě Tchaj-wanu.

Generi Biotech vyrábí testovací soupravy, které se používají v lidské laboratorní medicíně. Založené jsou na tzv. metodě real time PCR a používají se na zjišťování geneticky podmíněných onemocnění. Využít jich je možné i na testování na koronavirus, který způsobuje onemocnění covid-19.

Haluza ČTK řekl, že první test jeho společnost vyvinula už na jaře na začátku pandemie koronaviru. "Na situaci jsme byli nevědomky připraveni," poznamenal. Už na počátku šíření nemoci v Česku byla firma schopna sestavit 80.000 testovacích souprav. Podle Haluzy šlo o "poloprodukt", který ještě neměl patřičnou certifikaci. V době chybějících testů ale pomohl v boji proti nemoci.

Nyní má Generi Biotech vyvinuto šest testů a dokončuje sedmý. Měl by pomoci při očekávaném souběžném šíření chřipky a koronaviru. Na základě jednoho testování bude možné zjistit, zda je člověk nakažen chřipkou či koronavirem. Ve spolupráci s dalšími partnery včetně Univerzity Karlovy firma založila dceřinou společnost GeneSpector. Bude mít za cíl zákazníkům dodávat "komplexní řešení", tedy vše potřebné nejen pro odběry, ale i pro izolaci RNA viru a pro vyhodnocení výsledků. Podrobnosti o nových testech by měly být zveřejněny příští týden na tiskové konferenci.

Na Tchaj-wanu hledal distributora svých výrobků včetně koronavirových testů. Jednání podle něj byla úspěšná a tchajwanského partnera našel. Českou firmu by chtěl zastupovat na Tchaj-wanu i v Japonsku. Podrobnosti spolupráce ještě bude domlouvat.

Podle Haluzy je Generi Biotech "relativně malá" česká firma. Řádově dosud vyrobila testy na koronavirus ve statisících. Nyní pracuje na zvýšení své výrobní kapacity. Testy prodala nejen v ČR a Evropě, ale i na Blízký východ či do Jižní Ameriky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

19.09.2020 10:36 Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47…

Sušičky hub jdou v Česku na dračku, poptávka je oproti loňsku dvojnásobná

19.09.2020 09:07 Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub. Poptávka je ve srovnání s loňskem zhruba…

Pokud stát nepomůže hudebním klubům, podle provozovatelů skončí

18.09.2020 12:59 Pokud stát efektivně nepomůže brněnským hudebním klubům, místní scéna nejspíš zanikne. Kluby teď…

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 pct kontrolovaných e-shopů

18.09.2020 10:12 Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama