Český export očekává horší časy. Rizika geopolitických rozepří trvají

Český vývoz čeká v prvním čtvrtletí letošního roku mírný pokles. Vyplývá to z tzv. indexu exportu, který připravuje Raiffeisenbank a Asociace exportérů. Podle odhadu indexu by měl český vývoz zboží za loňský rok překonat hranici 3,7 bilionu korun. Dosáhl by tak historické hodnoty. Zatím nejlepší výsledek je očekáván také u přeshraničního pojetí exportu, který by se měl pohybovat kolem 4,6 bilionu korun.

Export, ilustrační fotografie
doporučujeme

Výsledky českého vývozu podle odborníků v současné době ovlivňuje především rozvoj elektromobility. Informace dnes novinářům na tiskové konferenci představili zástupci Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

Čeští exportéři podle průzkumu Raiffeisenbank a Asociace exportérů vnímají současné podmínky pro vývoz nejlépe od začátku loňského roku, oproti prvním dvěma čtvrtletím loňského roku se zlepšilo i jejich hodnocení budoucího vývoje. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské může být jejich optimismus předčasný. Zatím podle ní nemáme žádné důkazy o tom, že se odrážíme se ode dna a situace se zlepšuje. Zmínila také napjatou situaci na Blízkém východě.

"Rizika obchodních válek, geopolitických rozepří, komplikací při vyjednávání brexitu či adaptace automobilového průmyslu na stále přísnější emisní normy nejsou zcela zažehnána," uvedla.

Automobilový průmysl nejen u nás, ale v celé Evropské unii je podle místopředsedy Asociace exportérů Otta Daňka ohrožen. "Pokud se pro střednědobou budoucnost budeme připravovat na elektromobilitu, pak lze očekávat, že toto celému průmyslu spíše přitíží. Dle mého názoru je tento směr směrem nesprávným," řekl.

Téměř tři čtvrtiny českých vývozců (71 procent) je podle výše uvedeného šetření přesvědčena, že rozvoj elektromobility se jejich podnikání nedotkne. Více než polovina (60 procent) těch, kteří dopad očekávají, považují elektromobilitu za hrozbu, nikoliv příležitost. Podle Horské elektromobila ovlivní nejen automobilový průmysl, ale i další sektory jako elektrotechniku a elektroniku.

Přebytek zahraničního obchodu ČR loni v listopadu meziročně klesl o 6,9 miliardy korun na 10,2 miliardy, vyplynulo z dnes zveřejněných předběžných údajů Českého statistického úřadu. Vliv na pokles měl především nižší vývoz aut, počítačů, elektronických a optických přístrojů. Vývoz loni v listopadu klesl proti stejnému měsíci předchozího roku o 6,2 procenta na 325,5 miliardy Kč a dovoz o 4,4 procenta na 315,4 miliardy Kč.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama