ČEZ: O odklad záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2500 lidí

Přes 2500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady šíření nákazy nového koronaviru. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Připomněl, že firma umožňuje klientům zasaženým pandemií COVID-19 snížit zálohu na nulu, a to až na tři měsíce. Společnost také přestala odpojovat domácnosti, které se ocitly v problémech se splátkami. Individuální přístup slibují také další dodavatelé.

ČEZ, ilustrační foto
doporučujeme

"V tuto chvíli zpracováváme asi 150 žádostí denně a snažíme se všem zákazníkům vyjít maximálně vstříc," uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. "Zákazníkům, kteří jsou v potížích delší dobu, samozřejmě i nadále poskytujeme bezúročné splátkové kalendáře. I žádosti o ně stouply. Proti období před epidemií zhruba o 20 procent," doplnila šéfka odboru fakturace a pohledávky firmy Taťána Paskerová.

Také další dodavatelé tvrdí, že se snaží svým zákazníkům vyjít v případě potřeby maximálně vstříc. "Pokud se naši klienti v souvislosti s epidemií koronaviru dostanou do vážnějších obtíží s platbami za energie, řešíme tyto případy individuálně. Jestliže tuto skutečnost zákazník prokáže, výrazně zálohy snižujeme," uvedla mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná. Firma podle ní v souvislosti s koronavirem mimo jiné zavedla možnost elektronického podpisu, nabízí také bezplatné poradenství, a to nejenom pro svoje zákazníky.

Firma innogy, která je největším dodavatelem plynu v ČR, je podle mluvčího Martina Chalupského připravena na základě individuálního posouzení nabídnout lidem snížení tří měsíčních záloh až o 50 procent. "Zároveň je třeba zdůraznit, že vzhledem k velmi teplé zimě neočekáváme výrazné doplatky za dodávku zemního plynu. Lze říci, že letošní zima bude pro naše zákazníky jedna z levnějších," řekl ČTK Chalupský.

Výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) a energetický expert Jiří Gavor uvedl, že dodavatelé nyní logicky rozlišují mezi živnostníkem se zavřenou provozovnou, který běžně spolehlivě platí, a odběratelem, který měl problémy s platbami dávno před současnou pandemií. "Žádost o odklad či snížení plateb by neměla být vůbec podávána z nějakého důvodu výhodnosti, to je nesmysl - odběratel nakonec za spotřebovanou energii bude muset zaplatit, tak jako za jiné zboží. Spolehlivým zákazníkům po omezenou dobu ale solidní dodavatel vyhoví," podotkl

"Jednáme individuálně, chceme od zákazníka slyšet, kdy předpokládá zlepšení své situace a řešení potíží, abychom podle toho nabídli pomoc. A to buď formou snížení plateb či odložení zálohových splátek. Paušálně tedy neplatí, že odkládáme placení záloh na tři měsíce automaticky každému, kdo si vzpomene," uvedl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec. Od konce března poskytuje podle něj firma denně podobné úlevy zhruba 50 až 100 domácností nebo malých podnikatelů. "Podobně odkládáme platby na základě individuálních jednání i s velkoodběrateli - v tomto segmentu jsme již odložili částku v desítkách milionů korun," dodal.

"Je nutné říci, že jinak budeme přistupovat ke klientovi, který vždy pravidelně faktury platil, a teď se dostal do potíží, a jinak ke klientovi, jehož platební morálka byla již v minulosti zatížená neplacením závazků. V posledních dvou týdnech jsme zaznamenali několik stovek žádostí o odklad či snížení záloh, přičemž počet žádostí je zhruba stejný ze strany domácností a živnostníků či menších firem," potvrdila mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mnohem častěji poptávají krájené potraviny, nabízí ho i online…

23.10.2020 12:17 V kamenných prodejnách s potravinami Češi vyhledávají krájené zboží na váhu. Na rozdíl od jara, kdy…

Skupina ČEZ prodala většinu rumunský aktiv společnosti MIRA

23.10.2020 10:56 Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv londýnské firmě Macquarie…

Počet firem v Česku se letos zvýšil o 8313, je to nejméně od roku 2010

23.10.2020 10:07 V prvních třech čtvrtletích 2020 se počet registrovaných společností v ČR zvýšil o 8313, což je…

Důchodový systém je v deficitu 30,4 miliardy. Za poslední čtvrtletí se…

22.10.2020 17:01 Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama