ČNB nechá úrokové sazby beze změny, odhadují analytici

Bankovní rada České národní banky ponechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. U nové makroekonomické prognózy, kterou centrální bankéři představí také ve čtvrtek, výrazné zhoršení odhadu vývoje české ekonomiky v letošním roce neočekávají. Prognóza by ale podle nich mohla naznačit potřebu dalšího uvolnění měnové politiky.

česká národní banka

Na posledním měnovém jednání na konci září rada jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta. Naposledy sazby rada změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 procenta od srpna do listopadu 2017. Před pandemií v únoru byla základní sazba na 2,25 procenta.

"ČNB ponechá sazby beze změny až do konce roku 2021. Současné uvolnění měnové politiky bude i nadále podle centrální banky dostatečné. Argumentem proti dalšímu uvolnění je především tuzemská inflace, která stále zůstává nad horní hranou tolerančního pásma a zpět k (dvouprocentnímu) cíli se bude vracet jen pozvolna," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Oživení ekonomiky v příštím roce bude podle něj stát na vratkých základech a ČNB tak nebude chtít zpřísňování měnové politiky uspěchat. "Nekonvenční nástroje podle nás nevyužije," dodal.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka centrální bankéři v rozhovorech během října avizovali, že v listopadu upřednostňují stabilitu úrokových sazeb. "Pokud by tak nakonec bankovní rada přeci jen snížení sazeb odhlasovala, tak by to bylo velmi překvapivé," uvedl. Zároveň se ale domnívá, že rada bude v prosinci nebo na začátku příštího roku okolnostmi nakonec donucena snížit úrokové sazby až na technickou nulu.

"Na základě posledních mediálních komentářů představitelů ČNB je velmi pravděpodobné, že ČNB ponechá ve čtvrtek úrokové sazby na stávající úrovni, i přes propuknutí druhé vlny pandemie a s ní spojených ekonomických restrikcí," uvedl také hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Další uvolňování měnové politiky podle něj nastalo samovolně přes oslabování kurzu koruny. Koruna se v říjnu podle Seidlera udržuje v průměru na 27,2 Kč za euro, zatímco ČNB ve své srpnové prognóze očekávala v posledním čtvrtletí kurz koruny 26,7 Kč/EUR.

Seidler zároveň neočekává, že by nová prognóza centrální banky přinesla výraznou revizi propadu tuzemské ekonomiky v letošním roce. ČNB v srpnové prognóze letos počítá s propadem ekonomky o 8,2 procenta. "Pro trhy však bude nejpodstatnější výhled úrokových sazeb, a zda ČNB opustí v nové prognóze předpoklad postupného zvyšování sazeb v druhé polovině příštího roku," dodal Seidler.

Podle Nováka nová prognóza ukáže potřebu dalšího uvolnění měnové politiky. "Velmi zajímavé tak bude sledovat to, jak guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci vysvětlí rozhodnutí bankovní rady, respektive určitý rozpor mezi rozhodnutím centrálních bankéřů a novou makroekonomickou prognózou," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Související:

Právě se děje