ČNB nechá úrokové sazby beze změny, odhadují analytici

Bankovní rada České národní banky ponechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. U nové makroekonomické prognózy, kterou centrální bankéři představí také ve čtvrtek, výrazné zhoršení odhadu vývoje české ekonomiky v letošním roce neočekávají. Prognóza by ale podle nich mohla naznačit potřebu dalšího uvolnění měnové politiky.

česká národní banka
doporučujeme

Na posledním měnovém jednání na konci září rada jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,25 procenta. Naposledy sazby rada změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 procenta od srpna do listopadu 2017. Před pandemií v únoru byla základní sazba na 2,25 procenta.

"ČNB ponechá sazby beze změny až do konce roku 2021. Současné uvolnění měnové politiky bude i nadále podle centrální banky dostatečné. Argumentem proti dalšímu uvolnění je především tuzemská inflace, která stále zůstává nad horní hranou tolerančního pásma a zpět k (dvouprocentnímu) cíli se bude vracet jen pozvolna," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Oživení ekonomiky v příštím roce bude podle něj stát na vratkých základech a ČNB tak nebude chtít zpřísňování měnové politiky uspěchat. "Nekonvenční nástroje podle nás nevyužije," dodal.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka centrální bankéři v rozhovorech během října avizovali, že v listopadu upřednostňují stabilitu úrokových sazeb. "Pokud by tak nakonec bankovní rada přeci jen snížení sazeb odhlasovala, tak by to bylo velmi překvapivé," uvedl. Zároveň se ale domnívá, že rada bude v prosinci nebo na začátku příštího roku okolnostmi nakonec donucena snížit úrokové sazby až na technickou nulu.

"Na základě posledních mediálních komentářů představitelů ČNB je velmi pravděpodobné, že ČNB ponechá ve čtvrtek úrokové sazby na stávající úrovni, i přes propuknutí druhé vlny pandemie a s ní spojených ekonomických restrikcí," uvedl také hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Další uvolňování měnové politiky podle něj nastalo samovolně přes oslabování kurzu koruny. Koruna se v říjnu podle Seidlera udržuje v průměru na 27,2 Kč za euro, zatímco ČNB ve své srpnové prognóze očekávala v posledním čtvrtletí kurz koruny 26,7 Kč/EUR.

Seidler zároveň neočekává, že by nová prognóza centrální banky přinesla výraznou revizi propadu tuzemské ekonomiky v letošním roce. ČNB v srpnové prognóze letos počítá s propadem ekonomky o 8,2 procenta. "Pro trhy však bude nejpodstatnější výhled úrokových sazeb, a zda ČNB opustí v nové prognóze předpoklad postupného zvyšování sazeb v druhé polovině příštího roku," dodal Seidler.

Podle Nováka nová prognóza ukáže potřebu dalšího uvolnění měnové politiky. "Velmi zajímavé tak bude sledovat to, jak guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci vysvětlí rozhodnutí bankovní rady, respektive určitý rozpor mezi rozhodnutím centrálních bankéřů a novou makroekonomickou prognózou," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restrikce se na tržbách projeví, podnikům budou chybět vánoční večírky,…

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na chvíli u výdejních okének přestali pracovat. Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk…

Z restauratérů se během lockdownu stali mistři improvizace, vzrostl zájem…

29.11.2020 20:01 Ztrátu přes milion má kvůli proticovidovým opatřením brněnský restauratér Raed Kahwaji. Řekl to…

Restaurace mohou od čtvrtka fungovat na 50 procent kapacity, u jednoho…

29.11.2020 17:27 Aktualizováno Stravovací zařízení se budou moci znovu otevřít ve čtvrtek. V provozu budou moci být od 06:00 do 22…

Nejvýše položená restaurace v ČR opět otevře 3. listopadu, dosavadní…

29.11.2020 17:17 Nejvýše položená restaurace v Česku na Luční boudě na hřebenech Krkonoš ve čtvrtek opět otevře.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama