Index exportu: Český vývoz v následujících pěti měsících čeká oživení

Český export se postupně vzpamatovává z šoku. Po dubnovém propadu o více než třetinu a v květnu o téměř třetinu tuzemský vývoz v následujících pěti měsících čeká pozvolné oživení.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z tzv. indexu exportu, který připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

"Na loňskou rekordní výkonnost českého exportu však můžeme zapomenout," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Oživení exportu bude podle ní pozvolné a zároveň křehké. Bude záležet především na Německu. Tamní vláda masivně pomáhá domácí ekonomice v restartu a lze podle Horské očekávat, že část této pomoci se přes odběratelsko-dodavatelské vztahy 'přeleje' i do Česka.

Automobilová výroba v ČR ale bude z německého protikrizového a stimulujícího balíčku těžit v menší míře než v roce 2009, upozornila Horská. Očekávané šrotovné bylo z rozhodnutí berlínské vlády omezeno na elektromobily. Z tohoto důvodu především v automobilovém průmyslu převládá obava z dalšího vývoje, podotkla Horská.

Nejúčinnější pomocí, kterou by mohl český stát nabídnout firmám, je podle exportérů snížení daňového zatížení práce, protože v Česku jedno z nejvyšších. Pomocí, která by se vyplatila zaměstnavatelům i státu, je kurzarbeit. Ten dlouhou dobu pomáhá zaměstnavatelům v Německu, Velké Británii, Itálii a v dalších zemích, které díky tomu získávají konkurenční výhodu. Tu navíc umocňuje nepružná možnost rozvazování pracovního poměru v českém zákoníku práce, upozorňují exportéři.

"Je bezpodmínečně nutné, aby tento prvek byl pevně zakotven do zákona o zaměstnanosti, protože by to významně omezilo hromadné propouštění, a navíc je kurzarbeit z pohledu ekonomiky státu mnohokrát levnější než nezaměstnanost," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Zároveň podle něj není možné řešit jen dopady koronaviru, protože rizika hrozí i jinde. "Brexit směřuje do varianty 'no deal', předvolební získávání voličů v USA mohou přinést řadu populistických opatření, chladnoucí ekonomika Číny, ale i Německa nevěští nic dobrého a tvrdošíjné prosazování elektromobility v EU se dá přirovnat k sebevražedným záměrům toho nejcennějšího, co v průmyslu máme, tedy automobilového průmyslu," dodal Daněk.

Dva měsíce od začátku rozvolňování opatření české vlády hodnotí exportéři současnou situaci stále negativně. Odpoutání se ode dna podle nich potrvá určitou dobu. "Návrat k normálu je postupný a k předcovidové úrovni se vrátíme nejdříve v příštím roce. Pandemií a preventivními opatřeními vlády byla podle předchozího dubnového průzkumu zasažena nadpoloviční většina exportérů, konkrétně 64 procent," doplnila Horská.

Příznivou zprávou jsou lepší vyhlídky do budoucna. "Pokud se tato očekávání naplní, vyplní se scénář postupného oživení ekonomiky ve tvaru širokého V. Nicméně musíme být ve střehu a nenechat se zaskočit případně dalšími vlnami rozsáhlejšího šíření covid-19, které by opět omezily podnikatelskou činnost včetně exportu," uvedla Horská.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie postavila Raiffeisenbank do bezprecedentní situace, zisk klesl o…

11.08.2020 11:08 Aktualizováno Raiffeisenbank v prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o 52,3 procenta na 1,3 miliardy korun.…

Čistý zisk ČEZ vzrostl o devět procent, analytici jsou překvapeni

11.08.2020 11:00 Aktualizováno Čistý zisk energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním pololetí meziročně o devět procent na 14,7…

Babiš se ve středu setká s Pompeem. Hlavními tématy budou obchod a…

11.08.2020 10:03 Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za prioritu svého středečního jednání s americkým ministrem…

Priority rozpočtu 2021: Růst důchodů, investice a konec superhrubé mzdy,…

11.08.2020 09:49 Za priority rozpočtu na příští rok, o kterém dnes bude jednat s ministryní financí Alenou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama