Kosmetičky zaskočila povinnost štítů, budou muset zdražit služby

Kosmetičky zaskočila povinnost dvojité ochrany obličeje, tedy roušky a štítu. Opatření jim připadá zbytečné, navíc není jasné, jak se štítem budou schopny některé úkony dělat. Práci jim bude komplikovat také povinné nošení rukavic. Kvůli zvýšeným nákladům nejspíš nebudou vykonávat některé drobné služby, ale soustředí se na delší a rozsáhlejší prodecedury. Uvažují také o zdražení. Za Unii kosmetiček to dnes ČTK řekla Anna Menzelová ml.

Práce kosmetiček je velmi osobní a z psychologického hlediska není štít pro tuto činnost vhodný. To je ale podle Menzelové menší problém. Štít jim v některých úkonech sníží pohyblivost, například když pracují nad lupou a potřebují být hodně předkloněny.

"Ještě včera (ve čtvrtek) jsem konzultovala situaci s hygieničkou, která řekla, že rouška by pro možnost obnovení provozu měla být dostačující," uvedla. Podle ní mají také od jednoho lékaře a epidemiologa, se kterým spolupracují informaci, že rouška alespoň typu FFP2 je dostatečná ochrana. Samozřejmě je třeba ji pravidelně měnit, to by podle Menzelové ale nebyl problém ani po každé zákaznici.

"Je nám líto, že s námi opatření nikdo nekonzultoval. Rády bychom předaly zkušenosti z praxe," řekla dále Menzelová. U kosmetiček podle ní platí už nyní přísná hygienická opatření, pokud má klientka například opar, na ošetření ji nevezmou. U některých procedur jako je chemický peeling si podle Menzelové kosmetičky nechávají podepsat informovaný souhlas zákaznic. Podle ní se tato praxe stane častější, kdy si nechají potvrdit, že jsou klientky zdravé a s nikým potenciálně nakaženým nepřišly do kontaktu.

Další diskomfort způsobují rukavice, které jsou povinné nejen pro kosmetičky, ale také manikérky a pedikérky. Výjimka je stanovena u masáží, povinnost nemají ani kadeřníci. Podle Menzelové samozřejmě existují služby jako mezoterapie nebo permanentní make-up, kdy jsou pro pracovnice kosmetických salonů rukavice samozřejmostí.

"Kosmetičky kvůli zvýšeným nákladům budou nuceny vynechávat drobnější služby jako vytrhání obočí, kde je cena kolem 100 korun. Soustředí se na velké kúry, minimálně třeba hodinová ošetření, za cenu kolem 1000 korun," uvedla Menzelová.

Majitelka kosmetického salónu Loretta v Hlučíně na Opavsku opatření bere s humorem. "Bude to vtipné. Budeme si připadat jako posádka Apolla 13," řekla dnes ČTK. "Musíme se tomu ale podřídit, nic jiného nezbývá. Bude to ale hodně nepraktické a nepříjemné. Navíc nevím, zda přes takovou ochranu dobře uvidíme. Věřím ale, že to nepotrvá dlouho," uvedla dále. Dodala, že v sehnání potřebných pomůcek problém nevidí. "Naši dodavatelé už nějakou dobu vše nabízejí. Máme už vše objednáno, budeme připraveni," řekla.

Kosmetické salony, kadeřnictví, holičství, služby jako manikúra, pedikúra, masáže a podologie budou moci po nucené pauze obnovit provoz 11. května. Po každém zákazníkovi bude nutné dezinfikovat dané místo, včetně všech použitých pomůcek. Pravidelně by se měly dezinfikovat a čistit i další povrchy. Podlaha by se měla dezinfikovat alespoň jednou denně. Pro zákazníky by měla být v provozovnách k dispozici dezinfekce, na toaletách musí být antibakteriální mýdla, dezinfekční prostředky a jednorázové ručníky. Mezi zákazníky budou muset být dvoumetrové rozestupy, což platí i pro čekací zóny.

Související

kosmetika

Koronavirus donutil ženy starat se o vzhled samy. Většina mladých do salonů už nezamíří

Pečovat o svůj vzhled převážně doma chce i po uvolnění vládních opatření 78 procent žen do 29 let. Bez ohledu na věk plánuje služby salonů domácí péčí nahradit 53 procent Češek. Většina žen se v době omezení naučila starat se o svůj zevnějšek sama. Nejčastěji si Češky při uzavření salonů barvily vlasy, pečovaly ale také o pleť a nehty. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK pro společnost dm drogerie markt, který má ČTK k dispozici.

Více souvisejících

kosmetika ženy Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 33 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy