Kvůli koronaviru strmě ubývá zakázek, potíže má 80 procent českých exportérů

Problémy se zahraničními zakázkami má kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru 80 procent českých exportérů. Všechny stávající zakázky z nich ztratila téměř pětina, 61 procent podniků se potýká s úbytkem objednávek. Naopak více než pětině firem zahraniční klienti nezrušili žádnou zakázku.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) mezi 111 českými vývozci. Jeho výsledky má ČTK k dispozici.

Žádné nové objednávky nyní nedostává 43 procent českých firem, 45 procent podniků nové zakázky ze zahraničí dostává, ale je jich méně než před krizí. Vývozci přitom už dříve museli řešit potíže způsobené obecným zhoršováním podmínek pro obchod ve světě. "Jednalo se o růst protekcionismu a obchodních sporů. Současná opatření proti šíření koronaviru mají hluboký přímý dopad na aktivitu českých exportních firem, které tyto problémy dále umocňují," uvedl ředitel Sekce mezinárodních vztahů SP ČR Lukáš Martin.

Kromě úbytku zakázek české podniky trápí také problémy s logistikou. Podle Martina jim práci komplikuje byrokracie, kontroly a dlouhé fronty na hranicích. Značným problémem je podle něj také omezení přeshraničního pohybu osob, protože podnikům chybějí zahraniční specialisté na servis výrobních zařízení, řekl dále.

Průzkum také ukázal, že velká část firem nemá dostatečné informace o státní podpoře, kterou by mohly čerpat. K dispozici je například program PROPEA ministerstva zahraničí, o jehož využití uvažují téměř tři čtvrtiny respondentů.

Podniky zasažené v souvislosti s koronavirem mohou využít pomoci Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Žádost hodlá podat 12 procent firem, dalších 43 procent exportérů o tom přemýšlí. Bezplatné poradenství, které nyní nabízí státní agentura CzechTrade, chce využít více než třetina společností.

Po ukončení současných restrikcí by podle Martina vývozcům pomohla státní podpora na zahraničních veletrzích a výstavách, například formou rozšíření oficiální účasti nebo jako jednorázový finanční příspěvek. "Česká ekonomika je na exportu přímo závislá. Poměr hodnoty exportu a HDP je v České republice zhruba 80 procent," upozornil.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy se v Dole Darkov obnoví těžba, není jasné. Prioritou je zdraví…

25.05.2020 17:11 Kdy by mohla být v Dole Darkov v Karviné obnovena těžba, zatím není jasné. Pro firmu je prioritou…

Tripartita se neshodla na odpuštění sociálních odvodů firmám

25.05.2020 16:30 Tripartita se nedohodla na podobě odpuštění sociálních odvodů firmám. Podle návrhu ministerstva…

Hyundai v Nošovicích zahájil výrobu inovovaného i30, bude v devíti barvách

25.05.2020 15:30 Automobilka Hyundai dnes v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zahájila výrobu nového modelu Hyundai…

Hospodářská komora: Podnikatelům vadí nový stavební zákon, situaci prý…

25.05.2020 15:03 Podnikatelům se nelíbí současný návrh nového stavebního zákona. Podle nich se po zapracování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy