Místní příslušnost by exekutorovi přinesla šest milionů, tvrdí analýza. Komora oponuje

Po diskutovaném zavedení místní příslušnosti exekutorů nebo povinných záloh na náklady exekuce, které ve středu projedná příslušný sněmovní podvýbor, by každý exekutor získal jistý příjem téměř šest milionů Kč ročně bez ohledu na výsledky a kvalitu práce. Vyplývá to z analýzy pro Českou asociaci věřitelů. Podle Exekutorské komory ale rozbor obsahuje značný počet chybných tvrzení.

Peníze CZK, ilustrační fotografie
doporučujeme

Změny v exekucích by podle analýzy ekonoma Lukáše Kovandy snížily motivaci exekutorů a zhoršily platební morálku dlužníků, což by dopadlo na ekonomiku soukromého sektoru i na udržitelnost veřejných financí. Naopak Exekutorská komora místní příslušnost podporuje. Tvrdí, že by odstranila z exekucí tvrdý byznys a exekutoři by se díky tomu mohli soustředit na podstatu své práce. Předpokládá se podle komory snížení administrativní zátěže, a tím pádem zlevnění řízení.

Loni bylo v Česku podle údajů Exekutorské komory zahájeno 507.000 exekučních řízení. Vládní návrh na zavedení povinné zálohy na náklady exekuce by podle Kovandovy analýzy zvýšilo jistou část příjmu exekutorů se v souhrnu o 1,4 miliardy korun za rok. Spolu se zavedením místní příslušnosti, jak prosazuje část poslanců v čele s Piráty, by podle rozboru získal každý exekutor šest milionů Kč ročně.

Vládní návrh změn v exekucích komora kritizuje jako nepřehledný a matoucí pro účastníky řízení i jako složitý pro exekutory a soudy. Domnívá se, že schválení novely by exekuce prodloužilo a dlužníci by nakonec zaplatili více. Naopak vláda se postavila proti poslaneckému návrhu na zavedení teritoriality exekutorů, mohla by podle ní celkově ohrozit vymáhání pohledávek.

Martin Maisner z představenstva České advokátní komory poukázal na to, že věřitel si nyní exekutora vybírá podle předchozích zkušeností, efektivity vymáhání a kvality poskytovaných služeb. "Zavedení teritoriality toto právo oprávněného vylučuje, čímž by zanikla soutěž mezi exekutory, kteří by ztratili jakoukoli motivaci k efektivnějšímu vymáhání," míní.

Podle Marka Ambrože z České spořitelny by věřitelé byli v případě zavedení místní příslušnosti spolupracovat i s exekutory, s nimiž ji v minulosti rozvázali, protože nebyli spokojeni s výsledky jejich práce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za kolik natankujete? Benzín a nafta v Česku opět zlevnily

24.09.2020 10:06 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v ČR znovu mírně klesly. Nejprodávanější benzín Natural 95 od minulé středy…

Růst důvěry v českou ekonomiku zrychlil. Obavy z inflace a nezaměstnanosti…

24.09.2020 09:49 Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti…

Víkendová studená fronta odstartuje topnou sezonu

24.09.2020 08:31 Studená fronta, která by měla o víkendu dorazit do Česka, odstartuje topnou sezonu. Zatímco v…

ČNB nechala úrokové sazby beze změny, hlasování bylo jednomyslné

23.09.2020 16:58 Pro ponechání úrokových sazeb beze změny dnes hlasovalo všech sedm členů Bankovní rady ČNB. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama