Místní příslušnost by exekutorovi přinesla šest milionů, tvrdí analýza. Komora oponuje

Po diskutovaném zavedení místní příslušnosti exekutorů nebo povinných záloh na náklady exekuce, které ve středu projedná příslušný sněmovní podvýbor, by každý exekutor získal jistý příjem téměř šest milionů Kč ročně bez ohledu na výsledky a kvalitu práce. Vyplývá to z analýzy pro Českou asociaci věřitelů. Podle Exekutorské komory ale rozbor obsahuje značný počet chybných tvrzení.

Peníze CZK, ilustrační fotografie
doporučujeme

Změny v exekucích by podle analýzy ekonoma Lukáše Kovandy snížily motivaci exekutorů a zhoršily platební morálku dlužníků, což by dopadlo na ekonomiku soukromého sektoru i na udržitelnost veřejných financí. Naopak Exekutorská komora místní příslušnost podporuje. Tvrdí, že by odstranila z exekucí tvrdý byznys a exekutoři by se díky tomu mohli soustředit na podstatu své práce. Předpokládá se podle komory snížení administrativní zátěže, a tím pádem zlevnění řízení.

Loni bylo v Česku podle údajů Exekutorské komory zahájeno 507.000 exekučních řízení. Vládní návrh na zavedení povinné zálohy na náklady exekuce by podle Kovandovy analýzy zvýšilo jistou část příjmu exekutorů se v souhrnu o 1,4 miliardy korun za rok. Spolu se zavedením místní příslušnosti, jak prosazuje část poslanců v čele s Piráty, by podle rozboru získal každý exekutor šest milionů Kč ročně.

Vládní návrh změn v exekucích komora kritizuje jako nepřehledný a matoucí pro účastníky řízení i jako složitý pro exekutory a soudy. Domnívá se, že schválení novely by exekuce prodloužilo a dlužníci by nakonec zaplatili více. Naopak vláda se postavila proti poslaneckému návrhu na zavedení teritoriality exekutorů, mohla by podle ní celkově ohrozit vymáhání pohledávek.

Martin Maisner z představenstva České advokátní komory poukázal na to, že věřitel si nyní exekutora vybírá podle předchozích zkušeností, efektivity vymáhání a kvality poskytovaných služeb. "Zavedení teritoriality toto právo oprávněného vylučuje, čímž by zanikla soutěž mezi exekutory, kteří by ztratili jakoukoli motivaci k efektivnějšímu vymáhání," míní.

Podle Marka Ambrože z České spořitelny by věřitelé byli v případě zavedení místní příslušnosti spolupracovat i s exekutory, s nimiž ji v minulosti rozvázali, protože nebyli spokojeni s výsledky jejich práce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

19.01.2021 15:33 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo,…

Zima nedopadla, v létě už ale Češi do ciziny chtějí. O zájezdy je již nyní…

19.01.2021 09:30 Ke koronavirem zasaženým oblastem podnikání patří také cestovní kanceláře. Probíhající zimní sezóna…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama