MMR podpoří cestovní ruch částkou 111 milionů. Kapka v moři, komentuje Prouza

V rámci Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech rozdělí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) dotace 111 milionů korun mezi 72 projektů na rozvoj infrastruktury. Schválené projekty pomohou podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) zvýšit potenciál cestovního ruchu v regionech a zlepšit informovanost turistů.

ministerstva
doporučujeme

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy je každý příspěvek do cestovního ruchu zajímavý, z hlediska celkové pomoci je to pouze "kapka v moři".

Díky dotacím budou moci vzniknout nové expozice, zázemí a centra služeb pro turisty, rozhledny či vyhlídky. Zájemci se mohli o státní podporu hlásit od 5. listopadu loňského roku do letošního 5. února. Ministerstvo přijalo 94 žádostí za 140 milionů korun. Původně mělo na program vyčleněno 90 milionů korun, rozpočet ale zvýšilo na 111 milionů korun. "Projekty byly přihlášené ještě před koronavirovou krizí, je otázka, kolik z nich se bude realizovat," uvedl Prouza.

V souvislosti s pandemií a vládními opatření bude podle Prouzy cestovní ruch na 30 až 40 procentech obratu, eviduje ztráty v desítkách miliard korun. Z tohoto hlediska dalších 21 milionů korun do rozpočtu Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech podle něj není zásadním příspěvkem.

Podpořit by se podle Prouzy měla nyní především poptávka, která se podle současných ukazatelů rychle neobnovuje. Pro podnikatele v cestovních ruchu je podle něj klíčová rychlost a plošná podpora. "Je škoda, že jde všech tak pomalu," uvedl. Podnikání v cestovním ruchu je kvůli koronaviru stále nejisté. Příkladem podle něj je aktuální rozhodnutí Slovinska vyřadit Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí. Podnikatelské svazy podle něj stále jednají o další podpoře pro cestovní ruch a Prouza doufá, že se ji podaří prosadit.

Stát chce mimo jiné pomoci tuzemským lázním přes dotované poukazy na pobyt. Voucher na slevu 4000 korun na dovolenou v lázních alespoň na šest nocí s minimálně pěti procedurami si mohou lidé starší 18 let s trvalým pobytem v ČR, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění, stahovat na portálu Kudyznudy.cz. Vouchery je možné uplatnit na pobyty od 1. července do 31. prosince.

MMR také připravuje kompenzace pro provozovatele ubytovacích zařízení, kterým by měl poskytnout podle kategorie ubytování 200 až 400 korun za zavřený den a pokoj. Vláda by se podle Dostálové měla návrhem zabývat příští týden.

V cestovním ruchu je zaměstnáno na čtvrt milionu lidí. Odvětví každý rok do veřejných rozpočtů odvádí více než 125 miliard korun. Podle agentury CzechTourism tvoří cestovní ruch tři procenta z hrubého domácího produktu ČR. Letos se počítá s propadem cestovního ruchu o více než polovinu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, zhoršila ekonomickou prognózu

06.08.2020 17:06 Aktualizováno Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba,…

UniCredit Bank v ČR a SR klesl zisk, kvůli koronakrizi má horší výsledky i…

06.08.2020 15:51 Aktualizováno Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za pololetí čistý zisk zhruba 2,5 miliardy korun (95…

Prodejci evidují vyšší zájem o repelenty, roste obliba náramků

06.08.2020 15:47 Prodejci letos sledují vyšší prodeje repelentů. Většina obchodů je dostatečně zásobena, někde…

Český průmysl se začíná stabilizovat, naopak pokračuje propad stavebnictví

06.08.2020 11:10 Aktualizováno Průmyslová výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční pokles na 11,9 procenta z květnových 25,7…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama