Na vysílání DVB-T2 přešly v Česku již dvě třetiny TV vysílačů

Na nový standard televizního vysílání DVB-T2 přešlo 64 procent všech pozemních vysílačů. Po přechodu na DVB-T2 na severní Moravě, který začíná příští týden a skončí během října, bude zbývat osm procent vysílačů se starším standardem DVB-T. ČTK to dnes řekla mluvčí Českých Radiokomunikací Petra Miterová.

telekomunikační služby
doporučujeme

Poslední DVB-T vysílače budou vypnuté ke konci října, kdy bude současné televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G.

Platformu pozemního vysílání využívá pro příjem televize v Česku 60 procent domácností. Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 procent domácností v ČR a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Prvním dnem přechodu na severní Moravě bude 27. srpen. Tehdy se vypne DVB-T vysílání programů České televize z vysílačů Ostrava - Hošťálkovice, Ostrava - Hladnov, Frýdek - Místek - Lysá hora a Jeseník - Praděd.

Diváci, kteří dosud přechod na nový standard televizního vysílání neřešili a přijímají TV stanice České televize s varovným piktogramem, budou potřebovat pro zajištění bezplatného příjmu televizor nebo set top box, který umí přijmout DVB-T2 vysílání.

Diváci, kteří již nyní přijímají vysílání ČT v novém standardu DVB-T2, ve kterém jsou všechny stanice vysílány v HD kvalitě a lze je snadno identifikovat podle HD symbolu v logu TV stanice, přelaďovat nemusí. DVB-T vysílání komerčních televizních stanic bude vypínáno v průběhu října.

Celý přechod na DVB-T2 měl původně skončit v polovině roku, kvůli koronaviru jej vláda o čtyři měsíce posunula. Skončí tak 31. října. Přechod je nutný k uvolnění části frekvencí v pásmu 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny benzinu v Česku stagnují, nafta mírně zlevňuje

01.10.2020 09:54 Aktualizováno Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku se za poslední týden příliš nezměnily. Benzin…

Česká pošta ode dneška mění otevírací dobu 1253 poboček

01.10.2020 09:28 Česká pošta ode dneška mění otevírací dobu na 1253 pobočkách z celkových 3200. Změna se bude týkat…

Nejhorší je nejistota, říká o zavírání hospod šéf Staropramenu. Pivovar…

01.10.2020 09:00 Aktualizováno Koronavirus dopadl na české restaurační provozy, zatím zavřely své podniky desítky odběratelů…

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama