Opatření proti nákaze stála obchody téměř 5 miliard, nákupní zvyky Čechů se změnily

Maloobchodníci za opatření proti koronaviru dosud zaplatili 4,8 miliardy korun. Spotřebovalo se mimo jiné 291.000 litrů dezinfekce a prodejci rozdali 12,4 milionu jednorázových rukavic. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Dodal, že s prodloužením nouzového stavu se dá počítat až do konce roku, vláda bude opatření uvolňovat opatrně a pomalu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Obchody jsou podle Prouzy bezpečné a není zjištěno, že by znamenaly zvýšené riziko nákazy. Prodavačů je podle něj zhruba stejně jako učitelů 160.000. Nemocných je nyní asi 900 prodavačů a 5000 pedagogů, dodal.

Proti jarní vlně pandemie lidé podle Prouzy upustili od panických nákupů. Do obchodů ale chodí méně často, mnohdy nakupuje jen jeden člen domácnosti. Lidé také více platí kartou.

Podle ředitele výzkumné společnosti Nielsen Karla Týry Češi začali preferovat větší prodejny. Mají víc zboží na skladě, širší možnost výběru a zároveň se zákazníci na velké prodejní ploše se cítí bezpečněji, řekl.

Prouza upozornil na další změnu proti jaru, a to sníženou ochotu lidí nyní respektovat opatření. Prodejci tak podle něj musejí řešit mnohem větší množství konfliktů.

Za kontraproduktivní Prouza považuje vládní restrikce o omezení prodejní doby do 19:59 a zákaz maloobchodu v neděli. Vytvořil se tím podle něj chaos a v obchodech koncentrují lidé v sobotu a pondělí.

Vánoce letos nebudou podle Prouzy takové jako obvykle. Například se podle něj nedá počítat s tím, že si bude možné dát svařené víno či trdelník na vánočních trzích. V souvislosti s nákupy vánočních dárků Prouza doporučuje, až to bude možné, jejich pořízení v předstihu.

Vláda od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Výjimku mají potraviny, drogérie, lékárny, optiky, květinářství či galanterie. Fungovat nemohou až na výjimky ani služby. Vybrané obchody mohou fungovat od pondělí do soboty maximálně do 19:59. O nedělích mohou být otevřené pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Fungovat mohou také obchody s pietním zbožím, činnost je povolena kameníkům. Stravovací provozy mohou připravovat jídlo s sebou.

Nouzový stav vláda vyhlásila od 5. října, původně na 30 dní. Následně byl prodloužen do 20. listopadu. Sněmovnu chce vláda žádat o jeho další prodloužení. Kabinet o tom bude jednat v pátek, nebo v pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise neproplatí Česku dotaci 100 milionů pro Penam, projekt…

24.11.2020 15:31 Aktualizováno Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko…

CzechTourism: Japonci či Korejci mají zájem navštívit Česko, pomoc…

24.11.2020 14:56 Aktualizováno Turisté z Japonska či Jižní Koreje mají nadále zájem, až to situace dovolí, navštívit Českou…

Hoteliéři v Krkonoších vyhlíží Silvestr s obavami, obsazenost je zatím…

24.11.2020 13:51 Aktualizováno Hoteliéři v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn věří, že o tradiční vrchol sezony,…

Elektrárny Temelín a Dukovany chrání nový laserový systém, dokáže zachytit…

24.11.2020 13:17 V jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nechala firma ČEZ nainstalovat nový laserový systém,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama