Vláda dnes projednává další sérii opatření k epidemii nového typu koronaviru. Živnostníci a podnikatelé zasažení pandemií budou dostávat jednorázový příspěvek 500 Kč denně i po 30. dubnu. Kabinet schválil také návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce od letošního června o 500 korun na osobu za měsíc a od ledna 2021 o dalších 200 korun.
Živnostníci a podnikatelé postižení opatřeními kvůli šíření koronaviru budou dostávat jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu. Návrh dnes schválila vláda, informovalo ministerstvo financí. Návrh zákona, který ještě musí projednat Parlament a podepsat prezident, umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června.
Datum 8. června odpovídá poslední fázi otevírání provozoven podle vládního plánu uvolňování. Prioritou bude i nadále jednoduchost, rychlost a administrativní nenáročnost elektronického podání formuláře a okamžité vyplacení peněz.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 20, 2020
Podmínky programu Pětadvacítka se podle dřívějšího vyjádření ministryně nemění, ale podnikatelé musí předložit nové čestné prohlášení. V plné výši tedy bude možné nově žádat o maximální podporu 19.500 Kč.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na twitteru informovala o tom, že vláda ve středu projedná návrh, aby na jednorázový příspěvek 500 Kč denně dosáhly vedle OSVČ i malé společnosti s ručeným omezením bez zaměstnanců.
Malá eseróčka bez zaměstnanců jsou jedním z posledních podnikatelských segmentů, který ještě nebyl cíleně podpořen. Ve středu předložíme na vládu stejnou podporu, jako OSVČ, tzn. 500 Kč za den, počínaje 12.3. Program připraví MMR, MF a MPO.
— Klara Dostalova (@DostalovaK) April 20, 2020
V dnes schválené novele MF s ohledem na nemožnost odhadnout, zda nebude nutné ponechat část vládních opatření v platnosti i po 8. červnu, navrhlo umožnit i třetí období nejdéle do 31. srpna. To by mohlo už být nově schváleno jen nařízením vlády a nemusel by se kvůli tomu schvalovat zákon. "Třetí bonusové období bude moci případně zahrnovat pouze ty dny, kdy nadále potrvají krizová opatření omezující zcela nebo zčásti výkon samostatné výdělečné činnosti," uvedl úřad.
Kabinet dnes o návrhu jednal s Národní ekonomickou radou vlády (NERV), která pokračování programu posvětila.
Od 9. dubna mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem žádat za období od 12. března do 30. dubna o příspěvek 25.000 korun, tedy 500 korun denně. O příspěvek je již nyní možné požádat do 29. června. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ.
Výdaje státního rozpočtu na příspěvek OSVČ by do konce dubna mohly být podle dřívějších odhadů MF až 17,5 miliardy korun. Prodloužení by podle MF mělo státní kasu přijít na dalších až 13,6 miliardy korun. Reálně to ale podle úřadu bude zřejmě méně.
Na příspěvek dosáhnou lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. O příspěvek mohou žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho mají nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci. Žádat mohou i podnikající invalidní a starobní důchodci. Příspěvek nepodléhá zdanění. Splnění podmínek doloží podnikatel jen čestným prohlášením.
Na finančních úřadech o příspěvek mohou požádat vedle živnostníků například samostatní zemědělci, lékaři nebo i sezonní podnikatelé. Zaměstnanců se příspěvek netýká. Na ty pamatuje vládní program Antivirus, který provozuje ministerstvo práce.
Zvýší se platby za státní pojištěnce
Návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce od letošního června o 500 korun na osobu za měsíc a od ledna 2021 o dalších 200 korun vláda na dnešním zasedání schválila. Na dotaz ČTK to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Letos stát za každého pojištěnce odvádí 1067 korun měsíčně. Zvýšení plateb by znamenalo letos růst státních výdajů o 20 miliard korun, v roce 2021 o 50 miliard korun. Návrh zákona, který předložilo ministerstvo zdravotnictví, projedná Sněmovna.
Na konečném růstu výdajů se ale může projevit i vývoj na trhu práce, kde podle analytiků hrozí kvůli epidemii koronaviru a následnému ekonomickému propadu propouštění. Pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát, je zhruba 5,9 milionu, jde o děti, seniory, nezaměstnané nebo vězně.
Babiš mluvil o zvýšení platby za státní pojištěnce už dříve. Reagoval tím na situaci v českém zdravotnictví v důsledku epidemie koronaviru. Nemocnice upozorňují na to, že nyní nemohou postupovat podle běžného modelu financování. Nemocnice platí zaměstnancům a rezervují lůžka pro nakažené koronavirem a zároveň omezují plánovanou péči, která tvoří velkou část jejich příjmů.
Podle Babiše by zdravotní pojišťovny proto měly letos vyplatit nemocnicím asi deset miliard korun navíc. Zdravotní pojišťovny upozornily na to, že kvůli tomu i kvůli odpuštění plateb pojistného živnostníkům by se mohly potýkat s nedostatkem peněz.
4. července 2025 16:19
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Související

Fialova vláda zřejmě bude pokračovat až do voleb. Opozice ji nesesadila

Armáda má být atraktivnější. Vojáci si finančně polepší, rozhodla vláda
Vláda ČR , Ministerstvo financí , osvč , Klára Dostálová , Ekonomika , zdravotní pojištění
Aktuálně se děje
před 1 minutou

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 25 minutami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 49 minutami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 1 hodinou

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
před 1 hodinou

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory
před 1 hodinou

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica
před 3 hodinami

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
včera

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
včera

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
včera

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
včera

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
včera
20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.
Zdroj: Jakub Jurek