Plzeňský výrobce WPA chce dodávat ochranné pomůcky státu

Plzeňská společnost Workpress Aviation (WPA), která začala v půlce dubna v Plzni vyrábět takzvané nanomasky, se chce ucházet o státní zakázky. Firma získala v pátek certifikaci pro distribuci v celé EU i ČR.

Přidejte svůj názor

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který dnes navštívil divizi WPA Nanotechnologies, ČTK řekl, že se může ve veřejných soutěžích ucházet například o dodávky pro Správu státních hmotných rezerv a ministerstvo vnitra, hasiče a policii.

"Ukončili jsme nouzové zásobování, které probíhalo hlavně dodávkami ze zahraničí, a chtěli jsme vytvořit prostor pro české firmy, aby do budoucna, kdyby se epidemie vrátila a bylo třeba zase zajišťovat ochranné prostředky ve velkém, mohli alespoň část získat v Česku," uvedl Hamáček.

Podle ministra řada českých výrobců získala certifikaci až později. "Ale my jsme ochranně prostředky potřebovali ve chvíli, kdy epidemie vypukla a v té době opravdu na českém trhu kapacita nebyla a museli jsme to pokrýt zahraničními dodávkami. Celou dobu ale říkáme, že naším cílem je dát maximum prostoru českým výrobcům," uvedl. Podle Hamáčka je cena WPA 1000 korun za takovouto nanomasku velmi konkurenceschopná.

"Ministerstvo už vypsalo první tendry na respirátory, ale v nějaké fázi budou i tendry na masky. A teď se chystá velký tendr na pohotovostní zásoby, která bude vypisovat Správa státních hmotných rezerv, takže to je šance i pro WPA," uvedl ministr.

Podle ředitele WPA Jiřího Heckela se zatím firma o státní zakázky nehlásila. "Zítra (ve středu) máme schůzku v Motole, přijede člověk z Policejního prezidia a z Vězeňské služby. Chceme masku primárně dodávat do Česka a přebytky do ciziny," uvedl Heckel. Distribuce mimo země EU je ale teď zakázaná.

"Pro toho, kdo vyžaduje maximálně bezpečnost, je to ideální volba," uvedl vedoucí projektu Jan Saibert. Maska je podle něj schopna zachytit až 99,995 procenta škodlivých částic velikosti 0,1 mikrometru. Korpus z termoplastického elastomeru je antialergenní a lze ho čistit alkoholovou dezinfekcí.

"Je to čerstvá věc, potřebná povolení dostali před pár dny. Musíme se teď s produktem seznámit. Policie už komunikuje. Ještě požádám hasiče, aby masku vyhodnotili a vyzkoušeli. Musíme postupovat podle zákona o veřejných zakázkách, vypsat tendr a firma má šanci se do něj přihlásit," řekl ministr Hamáček. Podle něj s podobnou maskou přišla ČVUT, stát už objednává celoobličejové masky z Gumáren Zubří.

Plzeňská firma teď na nové technologii za desítky milionů vyrábí 4000 masek denně a je schopna do měsíce zvýšit produkci na 30.000. "Prostoru na rozšíření máme dost, takže pak je to už jen o technologii," uvedl Heckel. Zákazníci jsou zatím z řad veřejnosti, první kusy šly do Ruska, Itálie a Německa.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi bez práce. Čtvrtina firem kvůli pandemii propouští zaměstnance

28.05.2020 22:11 Aktualizováno Zhruba čtvrtina českých firem už přistoupila v souvislosti s epidemií covidu-19 a omezujícími…

Pravidla pro veletrhy by měla být do konce května, pořadatelé hlásí…

28.05.2020 16:32 Pravidla pro konání veletrhů by měla být na ministerstvu zdravotnictví (MZd) vypracována do konce…

EET bude přerušena do konce roku, Zeman podepsal zákon

28.05.2020 16:21 Elektronická evidence tržeb (EET) bude pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku, aby…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy