Podnikatelé mají nárok na odškodnění. Navzdory vládnímu triku, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto, že vláda přešla na formu mimořádných opatření podle zákona zdravotního. Tvrdí to právní analýza advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners, kterou má ČTK k dispozici. Advokáti jsou navíc přesvědčeni, že po případném zrušení opatření soudem budou moci podnikatelé vymáhat odškodné také podle zákona odpovědnosti státu za škodu způsobenou nezákonným rozhodnutím.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dříve uvedla, že stát lidem nebude hradit ušlý zisk, ale pouze skutečnou škodu, která jim vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Názor, že poškozeným se podle krizového zákona hradí pouze skutečná škoda, zastává i ministerstvo vnitra.

Krizový zákon stanoví, že stát je povinen nahradit lidem i firmám škodu, která vznikla v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními. Část právníků i opozičních politiků v této souvislosti kritizovala vládu Andreje Babiše (ANO) za to, že v nouzovém stavu omezuje práva občanů vydáváním mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví podle zdravotního zákona. Podle některých výkladů tím totiž podnikatelům ztížila či znemožnila domáhat se odškodného.

Advokáti z kanceláře Vilímková Dudák & Partners tento názor nesdílejí. Podle nich zůstalo právo na náhradu škody zachováno, i když bylo krizové opatření vydáno formou mimořádného patření ministerstva.

Argumentují tím, že vláda vzala opatření o zákazu maloobchodního prodeje z 23. března na vědomí usnesením nazvaným "o přijetí krizového opatření". "Pak se zjevně jedná o krizové opatření podléhající režimu a podmínkám krizového zákona," podotkli.

Zároveň uvedli, že mimořádné opatření by jakožto tzv. opatření obecné povahy musí splňovat předepsané náležitosti, které však v tomto případě chybí. "Je zřejmé, že mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví nedostává zákonným požadavkům, kdy neobsahuje řádné odůvodnění a zcela v něm absentuje též poučení ohledně opravných prostředků," upozornili advokáti. Tvrdí, že tento fakt je podle ustálené judikatury důvodem ke zrušení opatření.

Nezákonné je podle výkladu právníků i to, že se ministerstvo neřídilo zásadou přiměřenosti daných opatření. Doporučují proto, aby se podnikatelé obrátili na soudy správními žalobami. "Soud pak může nezákonné opatření obecné povahy zrušit na návrh kohokoli, kdo tvrdí, že jím byl zkrácen na svých právech," připomněli. Na základě zrušeného nezákonného opatření se pak podnikatelé mohou po státu domáhat náhrady škody.

"Důležité je zmínit, že v rámci tohoto řízení mohou kromě navrhovatele vystupovat jako osoby zúčastněné na řízení osoby, které byly přímo dotčeny ve svých právech a povinnostech vydáním opatření. Je-li počet osob zúčastněných na řízení mimořádně vysoký, mohou svá práva v řízení uplatňovat pouze prostřednictvím společného zmocněnce, " doplnili advokáti.

Schillerová již dříve uvedla, že stát lidem bude hradit pouze skutečnou škodu, která jim vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Odškodné by se tak vztahovalo například na zabavení věci, její zničení nebo uložení pracovní povinnosti. Úřad poukázal na to, že ani v minulosti, například při povodních, nebyly vypláceny náhrady škod za zavřené obchody v postižených oblastech.

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek vyzvala vládu, aby ohledně možnosti žádat o náhradu škody zaujala jednotné a jednoznačné stanovisko. Změna právní formy nouzových opatření vyvolala podle platformy právní nejistotu.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Josef Středula

Dálniční známky výrazně zdraží. Živnostníci se bouří, odbory zvažují stávkovou pohotovost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vnímá nutnost a povinnost vlády ČR reagovat na neudržitelný stav veřejných financí, respektive deficit státního rozpočtu. Opatření, která dopadají zejména na malé a střední firmy a živnostníky, ale považuje za neefektivní nebo přímo škodlivé a podvazující ekonomický růst. Naopak v návrzích postrádá prorůstová opatření a skutečné a zásadní zjednodušené celého podnikatelského prostředí. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že zváží stávkovou pohotovost.

Více souvisejících

podnikatelé odškodnění Alena Schillerová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy