Přebytek zahraničního obchodu ČR vzrostl na 33,4 miliardy, daří se exportu aut

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu přebytkem 33,4 miliardy korun, meziročně byl o 24,4 miliardy vyšší. Příznivě se na něm podepsal zejména rostoucí vývoz motorových vozidel a obchod s Německem a Ruskem. Bilance zahraničního obchodu je pátý měsíc v řadě kladná, za deset měsíců letošního roku dosáhl přebytek 142,1 miliardy korun, což je o 400 milionů více než stejnou dobou před rokem.

Dovoz a vývoz zboží

Vyplývá to z předběžných dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Vývoz vzrostl ve srovnání s loňským říjnem o 5,6 procenta na 359,6 miliardy korun, zatímco dovoz klesl o 1,7 procenta na 326,2 miliardy korun. "Zahraniční obchod se i v říjnu dále vezl na pozitivní vlně. Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila výrazně kladná, což pozorujeme už pátý měsíc v řadě," poznamenal vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Na výsledku říjnového obchodu s cizinou se příznivě podepsal především meziročně vyšší přebytek bilance motorových vozidel o 7,7 miliardy korun, a to hlavně díky růstu vývozu o 9,3 miliardy. Vliv měl také o čtyři miliardy korun menší schodek v obchodu s ropou a zemním plynem, což je důsledkem nižších světových cen a poklesu dovezeného množství. Snížil se také schodek obchodu se základními kovy a zvýšil se přebytek obchodu s kovodělnými výrobky, ostatními dopravními prostředky a stroji.

Obchod Česka se státy EU skončil v říjnu přebytkem 80,7 miliardy korun, který byl meziročně vyšší o 23,4 miliardy. Největší meziroční přírůstek aktiva byl zaznamenán v obchodě s Německem, kde přebytek stoupl o 16,4 miliardy korun. Vývoz do Německa představoval 114 miliard korun, což je podle dostupných patnáctiletých časových řad rekord.

V obchodě se státy mimo EU se zmenšil schodek o 1,7 miliardy korun a dosáhl 45,2 miliardy. Zlepšila se zejména bilance obchodu s Ruskem o 6,4 miliardy, mziročně přešla ze schodku 2,3 miliardy do přebytku převyšujícím čtyři miliardy korun. V přebytku je obchod s Ruskem od letošního února.

Podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové trh v říjnu počítal s přebytkem 20,5 miliardy korun. "Automobilový průmysl své linky nezavřel, lépe fungují i dodavatelské řetězce, přičemž zahraniční poptávka po automobilech je solidní. Průmysl je v relativně dobré kondici u nás i u našeho největšího obchodního partnera Německa, což slibuje další růst exportní aktivity," uvedla Steckerová. Investiční aktivita podle ní ovšem zůstává nadále nízká, což tlumí tempo růstu dovozů.

Říjnová data podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura naznačují určité oživení zahraniční poptávky, zejména po automobilech. Je to podle něj ale v rozporu s klesajícími registracemi vozidel v Evropské unii.

Nižší dovoz ropy byl mimo jiné způsoben pravděpodobně tím, že lidé při uzavření ekonomiky méně jezdili do práce autem a spotřebovalo se tak méně pohonných hmot, uvedl ekonom společnosti Deloitte Václav Franče.

Přestože výsledky zahraničního obchodu za září a říjen jsou překvapivě dobré, pro další vývoj bude podle Poura rozhodující situace v zimních měsících, kdy by se epidemiologická situace mohla zhoršit. To by se negativně na zahraničním obchodu projevilo. "Stěžejní bude termín dostupnosti vakcíny a schopnost vlád vlnu očkování zvládnout co nejdříve," dodal.

Už teď je podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka zřejmé, že dopad restriktivních opatření na zahraniční obchod nebude tak drastický, jak se zdálo na jaře. Český vývoz bude podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta do konce roku podporován zahraniční poptávkou. "Index exportu sestavovaný Asociací exportérů a Raiffeisenbank předpovídá, že hodnota tuzemských vývozů by měla v meziročním srovnání být v plusu i na přelomu roku. Současně ovšem predikuje, že oživení nebude jednosměrné," uvedl. Dodal, že narušení obchodních toků na začátku roku způsobí odchod Velké Británie z EU, a to i v případě uzavření dohody.

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 21:52 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

PŘEHLED: Dopravu i dnes komplikuje sníh. Které kraje vyžadují největší…

05.12.2021 12:32 Česko se i dnes potýká se sněhem. Zatímco některé kraje hlásí silnice bezproblémové a sjízdné,…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Průměrná mzda podle odhadů stoupla o pět až šest procent

05.12.2021 11:32 Růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí zpomalil, nebyl totiž jako v předchozím čtvrtletí ovlivněn…

Každý čtvrtý Čech hodlá utratit za vánoční dárky přes 7500 Kč

04.12.2021 09:11 Skoro každý čtvrtý Čech hodlá utratit za vánoční dárky přes 7500 korun. Muži i ženy plánují dát za…

České dráhy zvýší navzdory krizi většině provozních pracovníků mzdy

02.12.2021 19:58 České dráhy v příštím roce zvýší většině svých provozních pracovníků tarifní mzdy o čtyři procenta.…

Restauratéři za minulý týden utržili oproti předchozímu o devět procent…

02.12.2021 17:19 Restauratéři v posledním listopadovém týdnu, kdy vláda zamezila vstupu neočkovaným a následně…

Za elektřinu si kvůli cenám na burzách příští rok připlatí i firmy

01.12.2021 13:59 Aktualizováno Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách.…

OECD pohoršila české ekonomice, letos čeká růst o 2,5 procenta

01.12.2021 13:39 Aktualizováno Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, příští rok…

Škoda Auto nyní kvůli pandemii vyrábí v Česku na 75 až 80 procent kapacity

01.12.2021 11:20 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto nyní kvůli pandemii koronaviru vyrábí v Česku zhruba na 75…

Češi vybrali jako nejabsurdnější bankovní poplatek výběr z bankomatu…

01.12.2021 10:17 Vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za výběr z bankomatu vlastní…

Ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta

30.11.2021 11:55 Aktualizováno Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí…

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, zmírňují mohutný páteční propad

29.11.2021 19:23 Aktualizováno Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, a zmírňují tak mohutný páteční propad, za kterým stály obavy z…

Související:

Právě se děje

reklama