Prodej dálničních známek by byl pro nás ztrátový, míní e-shopy

Prodej elektronických dálničních známek v internetových obchodech bude pro e-shopy ztrátový. Jejich zapojení do projektu v současnosti nedává žádný smysl. Oznámila to Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která se účastnila veřejné konzultace k projektu.

Dálniční známky ČR pro rok 2019
doporučujeme

Elektronické dálniční známky by měly nahradit současné papírové kupony od příštího roku. Jejich hlavním distributorem má být speciální státní e-shop a fyzickou distribuci mají zajišťovat Česká pošta a Čepro. Internetové obchody se mají postarat o doplňkový prodej.

"Oceňujeme, že nám Státní fond dopravní infrastruktury upřesnil, co od projektu stát čeká. Vyjasnili jsme si důležité pojmy. Nebude se jednat o klasický prodej, jako je tomu u zboží a služeb. Jedná se o výběr poplatku, tedy účelově určené daně. Proto zde nebude platit občanský zákoník ani zákon o ochraně spotřebitele. Na poplatek se nevztahuje ani DPH," uvedl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Z pohledu e-shopů je podle něj důležité především to, že na prodeji nebudou mít žádnou marži. Dokonce naopak kvůli poplatkům a dalším povinnostem bude prodej sám o sobě ztrátový. Pokud nedojde k úpravě legislativy, nebude dávat e-shopům prakticky žádný smysl, aby se do projektu zapojovaly.

"Nejenom na tomto příkladu se ukazuje, jak je potřeba inovovat a hlavně zpružnit legislativu, aby v tomto státě bylo možné plnohodnotně fungovat v rámci digitálního světa. Dochází tak k situaci, kdy občan, daňový poplatník nemůže mít tu nejlepší službu ze strany státu. A to z důvodu, že existuje určitá legislativní překážka. Jsme ochotni tuto skutečnost respektovat, ale zároveň je nutné iniciovat legislativní změnu a další změny do budoucna," dodal Vetyška.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,396 bilionu korun

21.09.2020 12:08 Zahraniční dluh Česka klesl v letošním druhém čtvrtletí o 79,2 miliardy na 4,396 bilionu korun ke…

Svaz obchodu vybízí lidi, aby sdíleli zkušenosti s "energošmejdy". Spustil…

21.09.2020 11:18 Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) vybízí lidi, aby sdíleli zkušenosti s podvodníky v…

Schillerová: Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, ale jen pro příští…

20.09.2020 15:51 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman podpořil zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení patnáctiprocentní…

Schodek 116 miliard? Hamáček kritizuje návrh rozpočtu, prý je příliš…

20.09.2020 13:05 Státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun je velmi optimistický návrh, nereflektuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama