Produkce medu v Česku opět klesla, je ho nejméně za pět let

Produkce medu v České republice loni klesla, včelstva vyprodukovala 8260 tun medu, což je nejméně za posledních pět let. Ve srovnání s loňským rokem je to pokles o osm procent, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové kvůli hlášeným úhynům včelstev lze předpokládat pokles i letos.

Přidejte svůj názor

med
doporučujeme

Nižší produkce medu zatím nezvyšuje cenu medu v obchodech, meziročně se téměř nezměnila a zůstala na 205 korunách za kilogram.

Machová dramatické plošné zvýšení cen nepředpokládá ani dále. Proti jiným zemím EU je však podle ní V ČR cena medu podhodnocena.

Včelaři však zvýšili výkupní ceny medu, řekl Milan Špaček, jednatel společnosti Medokomerc, která kupuje med od českých včelařů a dodává ho do obchodů. "Do velké míry jsme zvýšení cen medu od včelařů pokryli z vlastních zdrojů," podotkl.

Cena medu v posledních letech podle ČSÚ klesá, v roce 2016 stál kilogram zhruba 209 korun. Podle Špačka je jedním z důvodů nákup výhodnějších větších balení medu na úkor menších, dražších. Předloni každý Čech průměrně snědl 0,9 kilogramu medu, v roce 2017 to byl kilogram.

V obchodech jsou k dostání i medy ze zahraničí. Loni se nejvíce medu dovezlo z Německa, naopak největším vývozním trhem bylo Slovensko. Špaček upozornil na exotické medy, které začne nabízet. "Chuťově velmi zajímavé medy jsou španělské, bulharské nebo chilské. Jestliže mají Češi rádi delikatesy ze zahraničí, mohou najít oblibu v medech avokádových, koriandrových nebo kaštanových, které u nás není možné vyprodukovat," řekl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman: Kvůli covid-19 se patrně zmrazí minimální mzda, ekonomice pomohou…

05.04.2020 17:58 Aktualizováno Kvůli dopadům epidemie koronaviru se velmi pravděpodobně zmrazí růst minimální mzdy. Prezident…

Antivirus. Vládní program ke kurzarbeitu odstartuje v pondělí v poledne

05.04.2020 16:09 Program na ochranu zaměstnanosti Antivirus, v jehož rámci mohou firmy postižené pandemií žádat stát…

MPSV: Nezaměstnanost v březnu zůstala na třech procentech

05.04.2020 15:33 Aktualizováno Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Ubývá ale volných pracovních míst. V…

Online supermarkety v době nákazy rozšířily služby

05.04.2020 14:35 České online supermarkety rozšířily v době epidemie nového typu koronaviru služby. Rozvoz zajišťují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy