Čím nahradit antibiotika? Vědci se obrací k potravině, kterou máme všichni doma

První zmínka o medu a jeho využívání lidmi dokládá jeskyní malba vytvořená před 8 000 lety ve východním Španělsku. Písemné záznamy ukazují, že med jako lidový lék používali v antické kultuře, ve Starověké Číně a je zachováno 147 lékařských receptů s medem ze Starověkého Egypta. Nová studie naznačila, že med je i po tisíciletí stále vhodnější alternativou léčby u některých onemocnění než antibiotika.

Podle tradiční čínské medicíny před 2000 lety př. n. l. měl med vyvážené vlastnosti a výbornou schopnost spojovat další různé léčivé látky. Využíval se k léčbě bolesti, nespavosti, stresu, zánětům žaludku a vředům, zácpě, kašli, oparům a dalším neduhům. Ebersův papyrus z Egypta datovaný kolem roku 1550 př. n. l. představil 147 lékařských receptů s medem pro léčbu vnějších zranění. Med se také používal v různých směsích, které pomáhaly léčit popáleniny, pooperační stavy, při léčbě plešatosti nebo zánětu spojivek.

Vědci z Oxfoŕdu představili novou studii, která doporučuje využívat med při léčbě bolesti v krku, kašle a nachlazení. Podle Národní zdravotní služby ve Velké Británii med pro děti do jednoho roku představuje nebezpečí ve formě botulismu. To je otrava termolabilním botulotoxinem produkovaný bakterií Clostridium botulinum a způsobuje ochrnutí.

Vědci se zaměřili na databázi, která obsahovala několik studií o medu a různých doplňků, které jej obsahovaly. Jednalo se zejména o antihistaminika, léky proti kašli a proti bolesti. Našli 14 klinických studií, kterých se dohromady zúčastnilo 1 761 dobrovolníků různého věku. Analýza studií ukázala, že med byl nejúčinnější při léčbě kašle a příznaky odezněly o dva dny dříve než u pacientů, kteří užívali medikaci, podle Guardian.

Autoři studie Hibatullah Abuelgasim Charlotte Alburyová a Joseph Lee však poznamenali, že med je složitá látka, a je třeba dalších studií k potvrzení jejich zjištění. Přesto však navrhují, že med může být lepší než konvenční léčba kašle, ucpaného nosu a bolesti v krku, protože je levný, snadno dostupný a nemá žádné vedlejší účinky. „Med je často používaný jako lidový lék, a proto je lidem dobře známý. Doporučujeme med jako alternativu antibiotik při léčbě infekce horních cest dýchacích,“ píšou vědci závěrem ve své studii.

Související

Včela

V Česku během zimy uhynula polovina včelstev, říká výrobce medu

Za letošní zimu v Česku uhynula asi polovina včelstev, tedy 300.000. Vyplývá to z odhadu společnosti Medokomerc, která je jednou z největších firem v ČR specializujících se na výkup medu a jeho následný prodej. K podobnému úhynu podle ní naposledy došlo v letech 2019 a 2020. Loni nepřežilo přibližně 35 procent včelstev v závislosti na lokalitě, uvedla firma. 

Více souvisejících

med léčba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy