Prognóza pro ČR: Ve 2. čtvrtletí ekonomika poroste nejrychleji v historii, tvrdí Michl

Ve druhém čtvrtletí roku 2021 přijde zřejmě nejrychlejší meziroční růst české ekonomiky v historii. Na dnešní on-line konferenci na téma "Kam úspěšně investovat v roce 2021" to řekl člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl. Pak očekává zmírnění růstu.

Aleš Michl
doporučujeme

Jak doplnil, průmyslová produkce v roce 2020 sice celkově klesala, ale v říjnu již meziročně vzrostla. Sílu podnikatelského ducha podle něj naznačuje spotřeba elektřiny, kterou od března sleduje jako proměnnou veličinu pro ekonomicky vývoj. Ta na konci roku meziročně rostla. "Druhý lockdown měl na průmysl řádově nižší vliv než lockdown první. Průmysl se naučil s covidem žít," dodal.

Michl uvedl, že z delšího pohledu vidí stále dva rizikové scénáře, respektive dvě úplně odlišné možnosti dalšího vývoje. "A ty jsou stejné jako v mém loňském projevu bez ohledu na příchod pandemie," zopakoval dnes. Jde o riziko deflace či výrazného poklesu inflace. Proto vyzývá k expanzivnímu rozpočtu a k vyšším investicím a jako druhý nejlepší krok doporučuje mírně snížit daně.

Druhým rizikem je podle Michla riziko bubliny na trhu aktiv. "Mimo jiné proto nechci pro ekonomiku záporné sazby. Proto bychom si měli zvyknout na pravidlo, že na koupi nemovitosti má dát každý minimálně deset procent ze svého a na zbytek hypotéku," podotkl.

Michl očekává, že dlouhé období extrémně nízkých sazeb ve světě povede k nadměrnému nárůstu zadlužení, a to u firem, domácností i státu. Proto doufá, že ČNB záporné sazby nezavede.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V roce 2020 zaniklo v Česku 16.111 firem, dosud nejvíce

26.01.2021 10:12 V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo 27…

Snižte, nebo zrušte DPH na ochranné pomůcky, vyzývají čeští výrobci

25.01.2021 11:23 Výrobci respirátorů v Česku vyzývají vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH)…

Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

25.01.2021 10:10 Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se…

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama