Taky vám vadí, že dnes lidé nechtějí, nebo snad nedokážou slyšet dobré zprávy? Anebo je to celé jinak? Možná jsou všichni kvůli všemožným slibům, které se nakonec nenaplnili tak otrávení a otupělí, že i když zazní nějaká příznivá zpráva, je nám to jedno. Ale máte pravdu, není radno se veselit dřív, než se něco příznivě očekávaného po slibech opravdu stane. A platí to i o nedávném prohlášení guvernéra ČNB Aleše Michla. Ten řekl, že meziroční inflace by do tří měsíců měla klesnout pod deset procent.
Šéf českého finančního regulátora a dohlížitele nad cenovou a měnovou stabilitou médiím řekl, že trend postupného poklesu inflace začal už v únoru, kdy česká inflace klesla na 16,7 procenta. A protože jsme v Česku, kde je zvykem každou dobrou zprávu či úspěch někoho jiného až do morku kostí zkritizovat, co to jde, už slyším ty hlasy, poukazující na to, že třeba členské země Eurozóny či jiné krajiny takové navyšování cen jako u nás nedeklarují. A mají pravdu. Jen na okraj ale poznamenám, že ta zpráva prosvištěla médii jako blesk, aniž by se nad ní někdo nějak déle pozastavil. Chce se říct proč?
Když se člověk podívá na graf vývoje inflace v tuzemsku (ale i v zahraničí), data naznačují, že by se „zvyšování cen“ mohlo začít propadat stále rychleji do nižších a nižších hladin. Guvernér dále konstatoval, že příští rok bychom se mohli přiblížit k dlouhodobému inflačnímu cíli inflace, který má hodnotu 2 procenta za rok. Ale protože, jak je nutno neustále opakovat, jsme v Česku, všechno je tu relativní. Ale vážně. Rizik spojených s inflací totiž nejen neubývá, ale spíše přibývá. A to nejen kvůli dohadům o stabilizaci veřejného zadlužení a s tím souvisejícími nejrůznějšími změnami, ale třeba i tlakem na rostoucí mzdové požadavky, které by mohly udržet inflaci po delší dobu viditelně nad oním inflačním cílem.
Řada kritiků také míří se svými prohlášeními o tempu zpomalování inflace i na samotnou ČNB. Prý kvůli tomu, že vloni nepokračovala v agresivním potlačování inflace zvyšováním úrokových sazeb, čekáme dnes zbytečně dlouho, až vysoká čísla seskočí níž. Zdá se ale, jak poukazují i některá ekonomická média českého mediálního trhu, že nálada mezi centrálními bankéři k obnovení růstu úrokových sazeb se možná začíná měnit. Ono zvyšování sazeb je totiž zřejmě nejúčinnější zbraní na rostoucí inflaci, zvlášť, když Česko pořád patří mezi několik málo zemí v celé Evropské unii, které bohužel mají tu inflaci stále nejvyšší. Nutno ale říct i to další.
Pravdu totiž mají i ti, kteří poukazují na to, že zvyšování úrokových sazeb není samojediným nástrojem v boji s inflací. Ani stát nesmí rozhazovat, aby neroztáčel inflační spirálu, ani mzdy by se neměly zvyšovat jen kvůli tlaku odborářských bossů. A nesmí se zapomínat ani třeba na odpovídající měnovou politiku, která může rostoucí ceny dobře zbrzdit. Možná si proto říkáte, že by všechny instituce, které mohou do vývoje inflace mluvit, měly svou práci odvádět ne na sto, ale aspoň na sto padesát procent. Ale nesmíme zapomínat ani sami na sebe. Jak se totiž ukazuje, a i řada ekonomů si toho všímá, i veřejný tlak, tak jako v případě vysokých cen potravin, může v boji s inflací účinně zabrat.
Podle některých ekonomů totiž k nečekaně nižší než očekávané inflaci za duben letošního roku v ČR došlo i díky tomu, že ceny potravin vykázaly výraznější než předpokládané zmírnění růstu cen. A protože tu rádi ukazujeme prstem, tak se za laskavé čtenáře ptám, kdo za to může? Inu, jak se objevilo ve virtuálním prostoru, obchodní řetězce zřejmě mohou za to, že ceny potravin klesly víc, a to kvůli tomu, že reagovaly na veřejný tlak, který je spojoval v mnoha případech s neúměrně vysoce nastavenými maržemi, tudíž i výslednými cenami. A pak, že nikdo z nás nemůže nic udělat. Může. Jen se musí chtít.
Související

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Kolik budeme platit za plyn? Ptejme se spíš sami sebe, zda jsme schopni s energiemi šetřit
komentář , inflace , CZK , ČNB , Aleš Michl , ceny potravin , Vláda ČR , Odbory
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates
před 1 hodinou

Při útoku na velitelství ruské Černomořské flotily zemřelo nejméně devět lidí
před 2 hodinami

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě
Aktualizováno před 2 hodinami

Separatisté začali odevzdávat zbraně. Příměří v Náhorním Karabachu dostává trhliny
před 3 hodinami

Bachmut osvobodíme, zima protiofenzívu nezastaví, prohlásil Zelenskyj
před 4 hodinami

Papež vyčetl Francii její přístup k migrantům. Nepodnikají invazi do Evropy, řekl
Aktualizováno před 4 hodinami

Spor o polské dodávky zbraní na Ukrajinu pokračuje. USA žádají vysvětlení
před 7 hodinami

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo
před 8 hodinami

Minimální mzda od příštího roku vzroste až o 2100 korun
před 8 hodinami

Tureckému prezidentovi vadí výzdoba OSN, která mu připomíná „barvy LGBT“
před 9 hodinami

Na Valném shromáždění OSN chybí přední politici, například Macron. Poslankyně mluví o ztrátě
před 9 hodinami

Víkendové počasí: Teploty až na výjimky nepřekročí dvacítku
včera

Tragický výbuch na Prostějovsku šetří policie. Řekla, s jakou teorií pracuje
Aktualizováno včera

Německo by mohlo obnovit kontroly na hranicích s ČR kvůli nelegální migraci
včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let
včera

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie
včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek
Aktualizováno včera

Írán předvedl dron, který údajně předčí veškerou konkurenci v doletu
včera

Nizozemsko potvrdilo ukončení těžby na největším plynovém poli ke konci září
včera