KOMENTÁŘ | Když se rozzlobíme, snížíme i inflaci. Data to jasně ukazují

Taky vám vadí, že dnes lidé nechtějí, nebo snad nedokážou slyšet dobré zprávy? Anebo je to celé jinak? Možná jsou všichni kvůli všemožným slibům, které se nakonec nenaplnili tak otrávení a otupělí, že i když zazní nějaká příznivá zpráva, je nám to jedno. Ale máte pravdu, není radno se veselit dřív, než se něco příznivě očekávaného po slibech opravdu stane. A platí to i o nedávném prohlášení guvernéra ČNB Aleše Michla. Ten řekl, že meziroční inflace by do tří měsíců měla klesnout pod deset procent. 

Šéf českého finančního regulátora a dohlížitele nad cenovou a měnovou stabilitou médiím řekl, že trend postupného poklesu inflace začal už v únoru, kdy česká inflace klesla na 16,7 procenta. A protože jsme v Česku, kde je zvykem každou dobrou zprávu či úspěch někoho jiného až do morku kostí zkritizovat, co to jde, už slyším ty hlasy, poukazující na to, že třeba členské země Eurozóny či jiné krajiny takové navyšování cen jako u nás nedeklarují. A mají pravdu. Jen na okraj ale poznamenám, že ta zpráva prosvištěla médii jako blesk, aniž by se nad ní někdo nějak déle pozastavil. Chce se říct proč?

Když se člověk podívá na graf vývoje inflace v tuzemsku (ale i v zahraničí), data naznačují, že by se „zvyšování cen“ mohlo začít propadat stále rychleji do nižších a nižších hladin. Guvernér dále konstatoval, že příští rok bychom se mohli přiblížit k dlouhodobému inflačnímu cíli inflace, který má hodnotu 2 procenta za rok. Ale protože, jak je nutno neustále opakovat, jsme v Česku, všechno je tu relativní. Ale vážně. Rizik spojených s inflací totiž nejen neubývá, ale spíše přibývá. A to nejen kvůli dohadům o stabilizaci veřejného zadlužení a s tím souvisejícími nejrůznějšími změnami, ale třeba i tlakem na rostoucí mzdové požadavky, které by mohly udržet inflaci po delší dobu viditelně nad oním inflačním cílem. 

Řada kritiků také míří se svými prohlášeními o tempu zpomalování inflace i na samotnou ČNB. Prý kvůli tomu, že vloni nepokračovala v agresivním potlačování inflace zvyšováním úrokových sazeb, čekáme dnes zbytečně dlouho, až vysoká čísla seskočí níž. Zdá se ale, jak poukazují i některá ekonomická média českého mediálního trhu, že nálada mezi centrálními bankéři k obnovení růstu úrokových sazeb se možná začíná měnit. Ono zvyšování sazeb je totiž zřejmě nejúčinnější zbraní na rostoucí inflaci, zvlášť, když Česko pořád patří mezi několik málo zemí v celé Evropské unii, které bohužel mají tu inflaci stále nejvyšší. Nutno ale říct i to další.

Pravdu totiž mají i ti, kteří poukazují na to, že zvyšování úrokových sazeb není samojediným nástrojem v boji s inflací. Ani stát nesmí rozhazovat, aby neroztáčel inflační spirálu, ani mzdy by se neměly zvyšovat jen kvůli tlaku odborářských bossů. A nesmí se zapomínat ani třeba na odpovídající měnovou politiku, která může rostoucí ceny dobře zbrzdit. Možná si proto říkáte, že by všechny instituce, které mohou do vývoje inflace mluvit, měly svou práci odvádět ne na sto, ale aspoň na sto padesát procent. Ale nesmíme zapomínat ani sami na sebe. Jak se totiž ukazuje, a i řada ekonomů si toho všímá, i veřejný tlak, tak jako v případě vysokých cen potravin, může v boji s inflací účinně zabrat. 

Podle některých ekonomů totiž k nečekaně nižší než očekávané inflaci za duben letošního roku v ČR došlo i díky tomu, že ceny potravin vykázaly výraznější než předpokládané zmírnění růstu cen. A protože tu rádi ukazujeme prstem, tak se za laskavé čtenáře ptám, kdo za to může? Inu, jak se objevilo ve virtuálním prostoru, obchodní řetězce zřejmě mohou za to, že ceny potravin klesly víc, a to kvůli tomu, že reagovaly na veřejný tlak, který je spojoval v mnoha případech s neúměrně vysoce nastavenými maržemi, tudíž i výslednými cenami. A pak, že nikdo z nás nemůže nic udělat. Může. Jen se musí chtít.

Související

Donald Trump Komentář

Trump měl hájit zájmy všech Američanů. Nedělá to, proto se Kalifornie ozvala

Ze všech variant vývoje se ta, že se Kalifornie vzbouří proti politikám šéfa Bílého domu Donalda Trumpa jevila jako nejpravděpodobnější. Americký prezident sice přicházel do úřadu s podporou republikánského elektorátu, ale jeho povinností je hájit zájmy všech Američanů – bez ohledu na stranickou příslušnost. Místo toho ale prezident často prosazuje pouze zájmy svých příznivců a liberální Kalifornie zůstává na vedlejší koleji. Není proto překvapivé, že právě tento stát se nyní bouří s intenzitou, jakou třeba Los Angeles dlouho nepamatuje.
Bismarck (Foto: Bundesarchiv) Komentář

Zkáza Hitlerovy námořní pýchy. Krátký, ale nezapomenutelný příběh Bismarcku

Koncem května 1941 se na rozbouřených vlnách severního Atlantiku odehrála jedna z nejdramatičtějších námořních epizod druhé světové války – zoufalý hon desítek britských lodí na německou bitevní loď Bismarck. Tato obrovská a moderní válečná loď, chlouba nacistického Německa, vzbuzovala strach i respekt. Představovala pohyblivou pevnost na moři, kterou nacistická propaganda označovala za prakticky nepotopitelnou.

Více souvisejících

komentář inflace CZK ČNB Aleš Michl ceny potravin Vláda ČR Odbory

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Počasí

Sezóna začíná. Houby už rostou, potvrdili odborníci

V Česku začaly růst houby, prozradili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek. Mohou za to vhodné povětrnostní podmínky, kdy nejprve relativně dost pršelo a následně se i oteplilo. O víkendu tak na řadě míst klidně můžete vyrazit s košíkem do lesa.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvláštní britská tradice. Slavily se narozeniny krále, i když je má až v listopadu

Každoroční sláva v ulicích Londýna proběhla také letos. Britové v sobotu oficiálně oslavili narozeniny krále Karla III., ačkoliv mu 77 let bude až v listopadu. Akce nazvaná Trooping the Colour se však tradičně koná v červnu. O jejím letošním průběhu informovala BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy