Průmysl podle analytiků za letošek poroste dvouciferným tempem

Nejvýraznější meziroční růst průmyslu od vzniku ČR v roce 1993 sice extrémně zkreslila loňská pandemická paralýza ekonomiky, přesto podle analytiků data ukazují na jeho dobrou kondici. Za celý letošní rok očekávají dvojciferný nárůst. Sdělili to dnes ČTK. Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně stoupla o 55,1 procenta. Jde o více než dvojnásobný růst v porovnání s dosavadním rekordem, dosaženým v červenci 1996.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Průmysl ukázal za duben úctyhodná meziroční čísla. Srovnával se totiž s nejslabším měsícem loňského roku, kdy byla kvůli pandemii paralyzována výroba v celé řadě podniků, včetně těch největších," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Meziroční srovnání tak podle něj nemá správnou vypovídací schopnost, která by odhalila velikost případných překážek, kterým průmysl v úvodu druhého čtvrtletí čelil.

Dubnová data, byť extrémně zkreslena loňským mimořádným výpadkem, indikují pokračující dobrou kondici českého průmyslu, uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Sektor se již dostal bezpečně nad předkrizové hodnoty a atakoval i dosavadní rekordní objem z května roku 2019. Není navíc podle něj důvod se domnívat, že by růst měl v dohledné době zpomalovat. Všechny předstihové indikátory i statistiky objednávek ukazují na další robustní expanzi, dodal.

Průmysl jede na vlně poptávky, avšak stále čelí třem základním problémům, upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Tím prvním jsou rostoucí ceny komodit, které zdražují v desítkách procent. Druhým problémem je nedostatek některých dovážených součástek (zejména čipů) trápící jak automobilový průmysl, tak třeba výrobce elektrotechniky nebo domácích spotřebičů. A třetí problém je ryze českým, a je jím nedostatek zaměstnanců, podotkl.

"Data za duben naznačují, že se letos dočkáme dvouciferného růstu průmyslové výroby," odhadl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Aktuálně pro letošek očekává celoroční růst průmyslové výroby o 12,5 procenta. Po loňském zhruba sedmiprocentním propadu letos průmyslová výroba vykáže zhruba desetiprocentní nárůst, což z velké části stvrzuje návrat k předpandemickému růstovému trendu, doplnil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama