Rozpočtová rada: Zvýšení strukturálního deficitu je nadbytečné

Ukotvení maximální hodnoty strukturálního deficitu pro rok 2021 na čtyři procenta je podle Národní rozpočtové rady nadbytečné. I současné znění zákona umožňuje přijmout nezbytná rozpočtová opatření, sdělila dnes rada ČTK. Vláda ve středu v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila strukturální deficit na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Jde o deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu.

Přidejte svůj názor

Alena Schillerová
doporučujeme

Cílem bylo podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) umožnit práce na přípravě státního rozpočtu na příští rok i roky další. Zvýšení strukturálního deficitu umožňují pravidla EU. Návrh musí ještě projednat Parlament.

"Ve chvíli, kdy nejsou známé kontury hospodářského vývoje ani pro rok 2020, natož pro roky následující, není z pohledu Národní rozpočtové rady rozumné stanovovat konkrétní specifické hodnoty strukturálních deficitů do zákona," uvedla Národní rozpočtová rada.

Zákony nejen fiskálních pravidel by podle ní měly být univerzálně platné a neměly by pokud možno zohledňovat každou specifickou situaci novými paragrafy, které se vztahují pouze k určitému období či jednomu roku. Rada zároveň považuje za nevhodné, že návrh změny zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, na jejichž dodržování má dohlížet, s ní nebyl konzultován, ani jí nebyl avizován.

Rada přitom souhlasí s tím, že si současná situace žádá mimořádná opatření. Je si také vědoma, že některá z těchto opatření a pravděpodobně i určitá míra rozpočtové stimulace ekonomiky bude nutná i v následujícím roce.

Dosud byl střednědobým rozpočtovým cílem pro Českou republiku v letech 2020 až 2022 strukturální deficit 0,75 procenta HDP. Předloni bylo strukturální saldo v přebytku 0,4 procenta HDP.

"Jsme v situaci, kdy máme schválenou novelu zákona o státním rozpočtu se schodkem 200 miliard korun. A já budu muset zahájit práce na rozpočtu na rok 2021, jak mi ukládají rozpočtová pravidla. A podle stávajícího zákona by nebylo možné sestavit rozpočet. Proto jsme využili tzv. únikové klauzule, kdy EU řekla, že státy mohou využít této klauzule a mohou svoje strukturované saldo zvýšit," uvedla Schillerová.

Plán vlády podle ministryně počítá v souladu s pravidly EU s jeho postupným snižování každoročně o 0,5 procentního bodu. V roce 2027 by tak měl strukturální deficit klesnout na jedno procento HDP a v roce 2028 na 0,75 procenta HDP, tedy na úroveň před současnou situací.

Podle údajů Českého statistického úřadu loni klesl přebytek veřejných financí na 0,3 procenta HDP z předloňských 0,9 procenta HDP. Celkový veřejný dluh loni klesl na 30,8 procenta HDP z 32,6 procenta v roce 2018. Podle pravidel EU by se neměly dostat veřejné finance do deficitu většího než tři procenta HDP a dluh by neměl přesáhnout 60 procent HDP.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy