Signál ve standardu DVB-T2 přijímá 30 procent Čechů, zájem o nové televize roste

Televizní signál v novém standardu DVB-T2 v současnosti přijímá kolem 30 procent diváků, tedy o pět procentních bodů víc než loni. První velké oblasti začnou vypínat nynější vysílání DVB-T za 14 dní. Uvedly to dnes České Radiokomunikace. Příjem DVB-T2 je v současnosti možný prostřednictvím tzv. přechodových sítí, které vysílají paralelně se stávajícími vysílači DVB-T, a pokrývají 99,6 procenta domácností. Po jejich vypnutí začnou vysílat regulérní sítě DVB-T2.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle průzkumu Nielsen Admosphere téměř 90 procent diváků o přechodu ví, více než polovina diváků tuší, kdy k němu dojde, 43 procent diváků je již na nový standard pozemního televizního vysílání připraveno, mají tedy televizor s DVB-T2 tunerem nebo příslušný set top box. Dalších zhruba 25 procent diváků deklaruje, že se pro nákup nových přijímačů rozhodne, až to bude nezbytně nutné.

Kvůli blížícímu se zahájení vypínání DVB-T sítí je patrné, že čeští diváci přechod ve zvýšené míře řeší. Podle údajů prodejce elektroniky, společnosti Datart, se v říjnu proti předchozímu měsíci zvýšil prodej televizorů a set top boxů o 86 procent. Od začátku listopadu se zvýšil podíl prodaných zařízení v Praze z třetiny na polovinu ze všech prodaných zařízení v ČR.

V Praze a středních Čechách vypínání DVB-T 27. listopadu začne. Z vysílačů Praha - město na Žižkově a Cukrák přestane v DVB-T vysílat Česká televize. Od začátku roku 2020 budou následovat další regiony. Za 56 dnů, konkrétně 8. ledna, bude také zahájeno vypínání stávajících DVB-T sítí ve kterých vysílají komerční televizní stanice. Přechod bude postupně pokračovat do 29. června, kdy budou vypnuty poslední DVB-T vysílače a bude uvolněno frekvenční pásmo 700 MHz pro mobilní operátory.

Platformu pozemního digitálního vysílání pro příjem televize v Česku využívá zhruba 60 procent domácností.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak jsou na tom Češi se spořením? Průzkum odhalil raritu

05.12.2019 15:48 Čechům letos stouply průměrné měsíční úspory o 233 korun na 2720 korun. Podíl jejich úspor na…

Bankroty v Česku: Novela insolvenčního zákona situaci rapidně změnila

05.12.2019 13:47 Aktualizováno V Česku bylo letos v listopadu vyhlášeno 66 bankrotů obchodních společností, o osm více než v říjnu…

Za kolik natankujete? Spor velmocí je pro české řidiče výhodný

05.12.2019 10:59 Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden mírně klesly. Benzin zlevnil od minulé…

Státní rozpočet? Vláda šermuje fiktivními příjmy, rada požaduje změnu

04.12.2019 15:30 Národní rozpočtová rada doporučila upravit schvalování státního rozpočtu tak, aby návrh rozpočtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama