Škoda Auto zvýšila nekonsolidovaný zisk. Změní design, vedení a obnoví výrobu Enyaqu

Automobilka Škoda Auto loni zvýšila nekonsolidovaný čistý zisk o 48 procent na 22,41 miliardy korun. Nekonsolidované tržby se snížily o 0,4 procenta na 422,6 miliardy Kč. Výsledky firma dnes zveřejnila na tiskové konferenci a ve výroční zprávě. Letos očekává automobilka značné zatížení provozní činnosti v důsledku války na Ukrajině a výpadků v dodávkách některých dílů. Do dvou týdnů by měla Škoda oznámit jméno nástupce předsedy představenstva Thomase Schäfera, který od 1. července povede značku Volkswagen.

Škoda Kodiaq

Kvůli nedostatku polovodičů a pandemii koronaviru automobilka loni zákazníkům na celém světě dodala 878.200 vozů, což je o 12,6 procenta meziročně méně. Nedostatek čipů způsobil, že Škoda nevyrobila 280.000 aut. Za zvýšením ziskovosti stojí zaměření na prodej vozů s vyšší marží.

Škoda se nyní potýká také s problémy, které souvisí s ruskou invazí na Ukrajinu. Ukrajinský dodavatel kabelových svazků pro Škodu Auto nicméně tento týden obnovil výrobu. Kvůli výpadku produkce způsobeném válkou se zastavila výroba elektrického modelu Enyaq a to samé hrozilo i u modelů Scala a Kamiq. Výroba Enyaqu naběhne s odstupem jednoho či dvou týdnů poté, co kabelové svazky dorazí. Následovat by měla i výroba modelu Enyaq Coupé, který chtěla automobilka začít nabízet v první polovině letošního roku.

Předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer převezme od 1. dubna provozní řízení značky Volkswagen, zároveň ale povede Škodu Auto až do konce června, řekl dnes Schäfer na výroční tiskové konferenci. Škoda již dříve oznámila, že Thomas Schäfer odejde k 1. červenci do vedení značky Volkswagen, získá pozici předsedy představenstva. Škoda by měla jméno nového šéfa oznámit v následujících dvou týdnech.

Škoda také představí ve druhé polovině letošního roku nový design. Změní charakteristické rysy vozů. Více podrobností dnes firma neuvedla. Automobilka se novým designovým jazykem podle svého prohlášení ještě více zaměří na jednotlivé oblasti života, jako jsou například rodina nebo outdoorové aktivity, a vyhoví tak rychle se měnícím nárokům a potřebám svých zákazníků. Nový designový jazyk ponese jméno Modern Solid.

Celá skupina Škoda Auto včetně dceřiných firem loni zvýšila zisk po zdanění o 65,5 procenta na 876 milionů eur a tržby o 3,9 procenta na 17,743 miliardy eur.

Se 172.000 vozy byla nejprodávanějším modelem opět Octavia, následovaná modely kategorie SUV Kamiq s 111.000 vozy a Karoq se 109.000 vozy. V podobě vozu Enyaq iV na trh vstoupil první model značky na bázi koncernové modulární platformy pro elektromobily MEB, kterého se prodalo 45.000 vozů. Škoda v Evropě prodala 80.915 elektromobilů a plug-in hybridů, což jí pomohlo splnit emisní limity EU a vyhnout se placení pokut. V roce 2022 se k zákazníkům dostane nový model Enyaq Coupé iV, modernizovaný Karoq a Fabia Monte Carlo.

V roce 2022 očekává automobilka značné zatížení provozní činnosti v důsledku války na Ukrajině a výpadků v dodávkách některých dílů. Cílem automobilky je dostat se do roku 2030 mezi pět nejprodávanějších značek v Evropě, a to díky variantám dostupných vozů a silnému elektrifikovanému modelovému portfoliu.

Škoda Auto provozuje v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale i v Číně, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než 100 trzích. V Rusku nedávno výrobu vzhledem k agresi na Ukrajině zastavila.

Ukrajinský dodavatel Škody obnovil produkci, kvůli výpadku stála výroba Enyaqu

Ukrajinský dodavatel kabelových svazků pro Škodu Auto tento týden obnovil výrobu. Kvůli výpadku produkce způsobeném válkou se zastavila výroba elektrického modelu Enyaq a to samé hrozilo i u modelů Scala a Kamiq. Na tiskové konferenci Škody o obnovení výroby informoval člen představenstva pro oblast nákupu Karsten Schnake.

Výroba Enyaqu podle Schnakeho naběhne s odstupem jednoho či dvou týdnů poté, co kabelové svazky dorazí. Následovat by měla i výroba modelu Enyaq Coupé, který chtěla automobilka začít nabízet v první polovině letošního roku.

"V tomto týdnu došlo u ukrajinského dodavatele k obnovení výroby, samozřejmě za zajištění bezpečnosti zaměstnanců. Zároveň jsme se rozhodli výrobu zdvojnásobit pro případ, že by něco nevyšlo. Od 16. týdne pak budeme ještě využívat alternativního dodavatele," uvedl Schnake. Škoda dosud dodala zákazníkům kolem 45.000 vozů Enyaq, od jeho představení ale již registruje objednávky na 115.000 vozů.

Kvůli válce na Ukrajině Škoda také nedávno zastavila veškeré aktivity včetně výroby svých modelů v ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodě. Loni automobilka v Rusku prodala 90.400 aut.

Škoda v současnosti podle člena představenstva pro prodej Martina Jahna také úzce spolupracuje s ministerstvem průmyslu a dalšími resorty kvůli nalezení vhodné lokality pro zvažovanou gigafactory na baterie pro koncern Volkswagen a také se finalizuje balíček vládních pobídek. "Finální rozhodnutí ale bude na úrovni koncernu VW," podotkl Jahn a dodal, že ve hře jsou i další země.

Témata: Škoda | EuroZprávy.cz

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Vyděračské programy loni zaútočily na 77 procent tuzemských organizací

18.05.2022 14:35 Vyděračské programy loni zaútočily na 77 procent tuzemských organizací, což je meziroční nárůst na…

ČR je zemí nejvíce zasaženou přerušením dodavatelských řetězců

18.05.2022 12:00 ČR je zemí celosvětově nejvíce zasaženou přerušením dodavatelských řetězců ve světové ekonomice.…

Škoda zahájila v Mladé Boleslavi výrobu bateriových systémů do…

17.05.2022 15:30 ŠKODA AUTO zahajuje v Mladé Boleslavi výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy na bázi…

Bez růstu sazeb by inflace byla až 25 procent a kurz 30 Kč za euro, řekl…

17.05.2022 14:42 Pokud by Česká národní banka nezvyšovala úrokové sazby, byla by nyní inflace v České republice…

Zastavení dodávek plynu by podle průzkumu velmi vážně ohrozilo čtvrtinu…

17.05.2022 12:20 V případě náhlého zastavení dodávek plynu by v podnikatelské činnosti byla existenčně nebo velmi…

Na českých vesnicích skončilo za poslední tři roky 12 procent hospod

16.05.2022 13:17 V obcích ČR do 5000 obyvatel skončilo za poslední tři roky 12 procent hospod. Jde téměř o…

Rekordní pád životní úrovně v Česku. Řešením jsou loňské protiinflační…

14.05.2022 15:18 V Česku už prob9h8 historicky největší pokles životní úrovně, jaký republika ve své historii od…

Pošta vydala známky na podporu dětí ukrajinských uprchlíků

14.05.2022 08:14 Česká pošta vydala dvojici známek na podporu dětí ukrajinských uprchlíků u nás. První známka s…

Do Brna míří další nové trolejbusy 27Tr, na linkách nahradí především…

13.05.2022 13:36 Do Brna míří další dvacítka nových trolejbusů 27Tr. Výrobce Škoda Transportation dnes do komínské…

Objem hypoték v dubnu výrazně klesl, sazby vzrostly

13.05.2022 08:21 Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy Kč, což je proti…

Související:

Právě se děje

reklama