Škoda Transportation se loni propadla do ztráty 380 milionů

Strojírenská skupina Škoda Transportation se loni propadla do ztráty téměř 380 milionů korun. O rok dříve měla přitom hospodářský výsledek po zdanění ve výši 327 milionů Kč. Konsolidované tržby výrobce vlaků, lokomotiv, tramvají, trolejbusů a vozů metra přesáhly 9,9 miliardy korun a byly o 16 procenta nižší než v roce 2018. Informace zveřejnila skupina na svém webu.

Škoda T. vyrobila pro Slovenské dráhy (ZSSK) moderní vícesystémovou lokomotivu Škoda 109 E
doporučujeme

Podle prezidenta Škody Transportation Petra Brzeziny byl loňský rok pozitivní v přílivu nových zakázek. "Hodnota zásoby práce překročila 60 miliard korun, což představuje rekordní objem v historii firmy," uvedl v úvodu výroční zprávy. Škodovka byla podle Brzeziny úspěšná jak na domácím trhu, tak v cizině, a to hlavně v Německu, Polsku, Lotyšsku a v dalších evropských zemích.

Podle serveru E15.cz je příčinou výrazné loňské ztráty propad provozního výsledku hospodaření. "Pokles je způsoben zejména poklesem tržeb, realizací projektů s nižší marží a dále nižším využitím výroby vzhledem k meziročnímu výpadku v realizaci zakázek a projektů," vysvětlila Škoda ve výroční zprávě. Podle zprávy pro akcionáře zaznamenaly významný propad hlavně tržby za tramvaje a trolejbusy.

Díky nově získaným zakázkám musí skupina přijmout stovky nových zaměstnanců. Podle Brzeziny letos masivně investuje do zvýšení výrobních kapacit ve všech závodech, zejména v Plzni a Ostravě. "Zvažujeme i další akvizice k posílení pozice na trhu a kapacit," uvedl. Dodal, že letošní plány a záměry může ovlivnit pandemie koronaviru a související opatření. Vedení města Plzně dnes na jednání zastupitelstva uvedlo, že podnik zatím zvládá situaci bez větších problémů.

"Hledáme nové zaměstnance pro výrobní i technické úseky. Například v ostravské Škodě Vagonka je nyní zhruba 450 zaměstnanců a v souvislosti s nárůstem výroby dochází k navýšení jejich počtu na 900. A podobně se nabírají zaměstnanci také v Plzni, Šumperku nebo v Praze," uvedl dnes pro ČTK mluvčí skupiny Michal Tobrman.

Škoda Transportation s více než 5300 zaměstnanci je největší skupinou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. V dubnu 2018 ji stoprocentně ovládla skupina PPF. Loni v únoru od ní desetiprocentní podíl odkoupil jeden z původních akcionářů Škodovky Michal Korecký, člen dozorčí rady.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Firmě Philip Morris ČR klesl zisk. Navzdory pandemii jsou výsledky slušné,…

30.09.2020 12:57 Aktualizováno Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi,…

Slovenská centrální banka zlepšila ekonomickou prognózu

30.09.2020 11:02 Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové…

Češi na napůjčovali další miliardy. Dluhy domácností vzrostly na 1,819…

30.09.2020 10:58 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama