Slovenská ekonomika zpomalila tempo poklesu na 2,4 procenta

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila tempo meziročního poklesu na 2,4 procenta z propadu o 12,1 procenta ve druhém kvartálu, kdy hospodářství citelně ovlivnily dopady pandemie nemoci covid-19. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj listopadový odhad. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím kvartálu vzrostl o 11,6 procenta, zatímco v předběžné zprávě v listopadu statistici odhadovali růst na 11,7 procenta.

"Pod mírnější ekonomický pokles se výraznou měrou podepsal prudký růst zahraniční poptávky, export vykázal dokonce meziroční růst 0,7 procenta," uvedl statistický úřad k meziročnímu srovnání vývoje HDP. Import naopak zaostal za loňskem o šest procent.

Spotřeba domácností po předchozím poklesu stoupla ve třetím čtvrtletí oproti stejnému období loňska o jedno procento. Objem investic se znovu snížil, tempo poklesu dosáhlo 8,2 procenta oproti dvoucifernému propadu ve druhém čtvrtletí.

Slovensko zaznamenalo ve třetím čtvrtletí lepší vývoj ekonomiky než Česká republika - její HDP meziročně kleslo o pět procent, mezičtvrtletně pak vykázalo vzestup o 6,9 procenta.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky místního statistického úřadu vystoupila ve třetím čtvrtletí na 7,2 procenta ze 6,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Byla tak nejvyšší od posledního kvartálu 2017.

Průměrná měsíční mzda na Slovensku se ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšila o 4,2 procenta na 1113 eur (29.380 Kč) po poklesu o 1,2 procenta ve druhém čtvrtletí. Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v Česku, kde průměrná mzda ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35.402 korun.

Slovenská centrální banka (NBS)v září odhadla, že HDP letos klesne o 8,2 procenta. To by byl proti dřívější prognóze lepší výsledek. Současně ale centrální banka snížila odhad tempa růstu slovenské ekonomiky na příští rok, a to na 5,6 z předchozích 8,4 procenta.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko Ekonomika HDP

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 59 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy