Stát plánuje 172 velkých dopravních staveb, budou stát 243 miliard korun

Ministerstvo dopravy plánuje v příštích třech letech přípravy stavby 172 velkých dopravních projektů za přibližně 243 miliard korun. Většina peněz by měla směřovat na dálniční a silniční stavby. Uvádí to dokument ministerstva o přípravě velkých dopravních staveb, který v pondělí prostuduje vláda.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle materiálu je financování staveb a příprav v letošním roce i přes aktuální krizi zajištěno, následující roky ovšem mohou být problematičtější.

Ministerstvo vládu seznámí s vývojem plánovaných dopravních staveb. Přes 157,5 miliardy korun by mělo být určeno na dálnice a silnice. Konkrétně je v seznamu 90 projektů, mezi největší patří například úsek dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem za 7,8 miliardy korun nebo už rozestavěná dálnice D3 mezi Hodějovicemi a Třebonínem za 7,3 miliardy korun.

Na seznamu velkých železniční projektů je 74 staveb s odhadovanými náklady kolem 124 miliard korun. Největším projektem je modernizace trati z Ostravy Kunčic do Frýdku-Místku za přibližně 9,1 miliardy korun. Na stavby pro vodní dopravu je pak určeno kolem šesti miliard korun, nejvýznamnějším plánovaným projektem je plavební stupeň v Přelouči za více než tři miliardy korun.

Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož jsou dopravní stavby financovány, byl v minulých týdnech navýšen o 6,5 miliardy na celkových 113 miliard korun. Podle ministerského materiálu lze předpokládat, že rozpočet bude pro letošní rok dostačující.

Problematické může však být financování v dalších letech, rozpočtový výhled pro roky 2021 a 2022 by totiž pokrytí plánovaných projektů neumožňoval. Situaci navíc komplikují i rostoucí ceny ve výběrových řízeních, které jsou podle ministerstva způsobeny nedostatečnou kapacitou ve stavebním sektoru. Stát tak bude muset najít další zdroje financování staveb.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

29.05.2020 14:23 Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i…

Mohutný výpadek operátora Vodafone. Co bylo příčinou?

29.05.2020 14:22 Rozsáhlý výpadek služeb mobilního operátora Vodafone ve čtvrtek způsobily technické chyby. Mobilní…

Sněmovna zřejmě omezí možnost zpětného uplatnění daňové ztráty

29.05.2020 13:37 Sněmovna dnes zřejmě při schvalování vládního daňového protikrizového balíčku omezí navrhovanou…

Solární panely na střeše se stávají standardem. ČEZ jich letos zapojil o…

29.05.2020 13:25 Energetická společnost ČEZ během pěti měsíců letošního roku zapojila na českých střechách 238…

Související:

Právě se děje

Další zprávy