Systém penzí ve schodku. Důvodem jsou pandemie i růst důchodů, soudí analytici

Schodek důchodového systému v prvním pololetí způsobila především pandemie kornonaviru, která snížila příjmy z pojistného na sociální zabezpečení. Celkově ale systém také negativně ovlivňuje stárnutí populace a nesystémové zvyšování důchodů. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila.

Ministerstvo financí
doporučujeme

Za přebytkem důchodového systému v předchozích letech byl především dobrý vývoj ekonomiky spojený s nízkou nezaměstnaností.

Z údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění vyplývá, že systém penzí v Česku se letos dostal po předchozích dvou letech znovu do propadu. Za první pololetí deficit dosáhl 13,85 miliardy korun. Před rokem byla penzijní soustava v přebytku 6,28 miliardy. Půlroční příjmy z pojistného kvůli koronavirové nákaze a krizi jsou proti loňsku zhruba o 1,5 miliardy korun nižší, výdaje se ale zvedly asi o 18,7 miliardy.

"Deficit důchodového systému je kombinací tří faktorů - sílícího vlivu stárnutí populace, poklesu příjmů z pojistného na sociální zabezpečení kvůli propadu ekonomiky způsobenému pandemií koronaviru a předchozího nesystémového zvyšování penzí. Zatímco koronavir nejspíše zmizí, zbylé dva faktory budou zatěžovat penzijní systém i nadále," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Obrat důchodového systému do schodku přitom není podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška překvapivý. Přebytky za uplynulé dva roky byly totiž podle něj způsobeny mimořádně silnými přírůstky mezd a zaměstnanosti, které souvisely s růstem české ekonomiky. "Schodek na penzijním účtu samozřejmě zhoršila pandemie koronaviru, která způsobila různá omezení na trhu práce, a to víc v počtu odpracovaných hodin než v celkové zaměstnanosti," uvedl.

Zároveň ale upozornil na to, že schodek prohloubily také dřívější rozhodnutí vlády upravit valorizační schéma penzí. "Již tehdy upozorňovali odborníci, že taková úprava není podložená dlouhodobým vývojem příjmů. Férovým řešením ze strany vlády by bylo teď uznat chybu a vrátit se k dřívější formě valorizací, která zde fungovala přibližně 20 let," uvedl. Financování penzí by takový krok sice podle Sobíška nevyřešil, ale aspoň by odsunul okamžik, kdy se stane systém zcela nefinancovatelným.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy neodradil povinný test na covid-19. Zájezdy do Řecka neruší

11.08.2020 16:53 Čeští turisté, kteří mají koupené zájezdy do Řecka, je podle cestovních kanceláří a agentur nemají…

Soud zakázal Metrostavu stavby s dotacemi, firma se odvolala

11.08.2020 16:46 Královéhradecký krajský soud dnes v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim…

Počet prodejců aut neklesá, automobilky otevírají nové showroomy

11.08.2020 16:33 Počet automobilových dealerů na českém trhu navzdory propadu prodejů aut kvůli koronaviru neklesá,…

Schodek agrárního obchodu se zlepšil, odhaduje svaz. Kolik zboží se…

11.08.2020 16:13 Schodek agrárního zahraničního obchodu v pololetí meziročně klesl zhruba o 15,5 procenta na 20,6…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama