Televizní revoluce se blíží. Stát dá 30 milionů na podporu DVB-T2

Stát letos investuje do podpory přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 zhruba 30 milionů korun. Z toho 20 milionů získají kraje na dotace pro zařízení sociálních služeb a na osm milionů vyjde samotná informační kampaň. Ministerstvo průmyslu a obchodu ji spustilo dnes. Na tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle ministra není zahájení kampaně dva měsíce před spuštěním přechodu na DVB-T2 opožděné. "Veřejnost dostávala informace, dostávala je prostřednictvím operátorů, prostřednictvím České televize a my jsme to trochu cíleně nespouštěli v srpnu nebo v červenci, protože to byly prázdniny a v té době by to nemělo ten marketingový efekt. Proto jsme počkali na září, protože je prokázáno, že obyvatelé se rozhodují až ve finále, tedy v posledních týdnech," řekl Havlíček.

Informační aktivity zahrnují spuštění specializovaného webu televizezadarmo.cz, vysílání televizních spotů, rozhlasovou kampaň, distribuci informačních letáků, semináře i setkávání s občany v regionech. V příštím roce půjde na informační kampaň podle ministra zhruba podobná částka.

Vypínání stávajících vysílačů DVB-T začne 27. listopadu v Praze a středních Čechách a skončí v červnu příštího roku. "Přechodu se diváci určitě nemusí bát. V mnoha případech si nemusí kupovat novou televizi, stačí si pořídit set-top box v ceně několika stovek korun. Na druhou stranu získají diváci více TV programů a kvalitnější HD obraz, a to zdarma," uvedl ministr.

MPO zároveň pro vybraná zařízení sociálních služeb prostřednictvím krajů připravilo speciální dotační program, ve kterém je 20 milionů korun. V rámci programu bude například přispívat 1000 Kč na pořízení set-top boxu, 3000 Kč na TV přijímač a 7000 Kč na nezbytnou úpravu společné antény. Finanční podpora je podle předsedkyně rady Asociace krajů Jany Mračkové Vildumetzové koncipována tak, že může přispět k zajištění TV vysílání rovněž prostřednictvím kabelové nebo satelitní platformy či IPTV.

Podle údajů Českých Radiokomunikací je na příjem DVB-T2 v současnosti připraveno 30 procent diváků. Z toho 21 procent má televizi s DVB-T2 tunerem a devět procent set top box. Podle studie Arthur D. Little vyjde české domácnosti přechod na nový standard celkově na 473 milionů korun. Zaplatí je za pořízení set top boxů nebo nákup televizorů. Ty jsou na DVB-T2 připraveny zhruba od roku 2017 a měly by mít certifikát od ČRa. Průměrná cena nového televizoru, který je připravený na DVB-T2, je u obchodníka Alza.cz zhruba 11.000 korun. Set top box začíná na zhruba 500 korunách, dražší stojí několik tisíc korun.

Na DVB-T2 přechází celá Evropa, protože je nutné uvolnit část vysílacího spektra pro rychlé mobilní sítě 5G. Nový standard DVB-T2 má na méně frekvencích umožnit vysílání více programů ve vyšší kvalitě zvuku i obrazu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí Česku ekonomická recese? Člen bankovní rady prozradil, co nás čeká

15.10.2019 13:00 Česká ekonomiky by se neměla dostat do recese, zpomalení růstu pod potenciál ekonomiky ovšem může…

Elektrárna Temelín obnovila povolení, může na žádost ČEPS snížit výkon

15.10.2019 11:58 Jaderná elektrárna Temelín získala pro druhý blok na další čtyři roky certifikát, díky kterému může…

Masový útěk z daňových rájů. Sídlí v nich nejméně českých firem od roku…

15.10.2019 10:26 V daňových rájích nyní sídlí 12.265 českých firem, což je nejméně od roku 2011. Letos za tři…

Agentura Moody's zhoršila výhled českého bankovnictví, ekonomika zpomaluje

14.10.2019 10:32 Aktualizováno Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled českého bankovního sektoru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama