Tripartita se neshodla na odpuštění sociálních odvodů firmám

Tripartita se nedohodla na podobě odpuštění sociálních odvodů firmám. Podle návrhu ministerstva práce by se tříměsíční prominutí pojistného mělo týkat malých podniků, podle zaměstnavatelů všech ohrožených. Odbory jsou naopak proti tomu, aby důchodovému systému vypadly příjmy. Po jednání tripartity to dnes řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Podle něj dnes chystaný zákon s odpuštěním odvodů bude projednávat vláda.

Karel Havlíček
doporučujeme

"Není absolutní shoda, ani mezi členy vlády, ani mezi zaměstnavateli a odbory," uvedl Havlíček.

Odpuštění odvodů má být další podporou z kurzarbeitového programu Antivirus. Stát z něj vyplácí dva druhy příspěvků na náhrady mezd firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru.

Podle Havlíčka panuje shoda na tom, že by se měl dál vyplácet příspěvek kvůli výpadku surovin, pracovníků či při snížení poptávky - takzvaný režim B. Zatím se má poskytovat do konce května. Pokračovat by měl do konce srpna. Skončit by měl příspěvek A na výdělky lidí ze zavřených provozů a na náhradu mzdy pracovníků v karanténě.

V modelu C by se mohly podle návrhu ministerstva práce odpustit sociální odvody, které činí 24,8 procenta z pracovníkova výdělku. Prominout by se mohly za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, nebo do 25 zaměstnanců. Podmínkou by bylo, že nesmějí propustit víc než desetinu lidí, snížit proti březnu sumu na mzdy o víc než desetinu a čerpat jinou podporu z Antiviru. Musely by také platit daně v ČR či EU.

Podle Havlíčka se na tripartitě názory pohybovaly od "nedělat vůbec nic" přes odpuštění odvodů menším firmám po prominutí pojistného všem zaměstnavatelům, nebo zaměstnavatelům z krizí zasažených odvětví.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje by při odpuštění odvodů neměla velikost firmy hrát roli a podniky by měly mít možnost si vybrat buď příspěvek na mzdu, nebo prominutí pojistného - tedy mezi podporou B a C. "Plošně by to ale nemělo být v žádném případě," uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák.

Odbory s odpouštěním sociálních odvodů nesouhlasí. Staví se proti výpadku příjmu z pojistného. "Sociální systém nesmí být dodavatelem likvidity do firem. Najděme jiný kanál... Je potřeba postiženým pomoci, ale nechat vykrvácet systém důchodového pojištění je extrémně nebezpečné," uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj by měl být naopak tlak na banky, aby firmám "dodaly likviditu".

Podle Havlíčka by dnes návrh zákona s odpuštěním odvodů z dílny ministerstva práce měla projednávat vláda. "Měli bychom dojít k závěru (kabinet)," dodal vicepremiér.

Podle ministerstva práce by po čtvrtletním odpuštění odvodů firmám do 25 zaměstnanců ze systému vypadlo asi devět miliard korun, do 50 zaměstnanců pak asi 13,5 miliardy. Podle rozpočtu resort počítá letos s příjmy z odvodů 540,5 miliardy. Výpadek by tedy činil asi 1,7 procenta, nebo 2,5 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČR potřebuje obchodní cesty do Německa. Nejlépe bez covid testů, říkají…

22.09.2020 15:59 Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly nadále pokračovat bez větších…

Hospody zřejmě budou zavírat dřív. Kdy si objednáme poslední pivo? Svaz…

22.09.2020 15:39 Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb. ČTK to dnes sdělila…

Ukrajinské aerolinky v říjnu obnoví lety z Prahy do Kyjeva

22.09.2020 14:40 Letecká společnost Ukraine International Airlines (UIA) obnoví od 2. října lety z Prahy do Kyjeva.…

Česká zbrojovka Group zahájila veřejnou nabídku akcií na burze

22.09.2020 13:57 Česká zbrojovka Group SE (CZG), jejíž akcie byly od 1. června zapsány na hlavním trhu Burzy cenných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama