Valná hromada ČEZ začala bouřlivě. Aktivisté "uvítali" management scénkou a transparenty

Proti snaze energetické společnosti ČEZ získat dočasnou výjimku z emisních limitů pro její elektrárny a teplárny dnes v Praze protestovaly asi dvě desítky aktivistů. Před Kongresovým centrem, kde se koná valná hromada ČEZ, uspořádali krátký happening. Součástí byla i scénka, která poukazovala na to, že v případě schválení výjimky by uhelná elektrárna Počerady vypouštěla čtyřikrát více rtuti, než povolí nový limit. Protest iniciovaly Hnutí Duha a Greenpeace.

ČEZ na začátku března oznámil, že požádá o dočasné výjimky z emisních limitů pro některé své elektrárny a teplárny. Mluvčí firmy Ladislav Kříž tehdy uvedl, že s instalací většiny ekologizačních opatření společnost počítá v letech 2022 a 2023, platnost poslední z výjimek by skončila v polovině roku 2025.

Příští rok začnou platit nová evropská pravidla nejlepší dostupné technologie (BAT), která zvyšují požadavky na provoz zdrojů. Pravidla se týkají emisí dusíku, tuhých znečišťujících látek, síry, oxidu uhelnatého nebo rtuti. Podle ČEZ přináší mimo jiné zavedení nových velmi přísných limitů pro rtuť, které dosud neexistovaly.

Aktivisté dnes před jedním z vchodů do centra roztáhli velký transparent s nápisem "ČEZ největší dodavatel rtuti do ovzduší. Zdarma pro všechny!" Další účastníci pak drželi menší transparenty, na kterých například stálo: "Se rtutí budem pěkně smrdutí", "Protect Climate, Close Počerady" (Chraňte klima, zavřete Počerady" nebo "Výjimky z ochrany zdraví? Děkujeme nechceme". Chtěli jimi "uvítat" účastníky valné hromady.

Dnes ráno jsme vyzvali management a akcionáře ČEZu, aby neusilovali o výjimky z ochrany zdraví a klimatu. Na to samé se zeptáme přímo na právě začínající valné hromadě ČEZu. pic.twitter.com/PeqaxCDjii

— Greenpeace ČR ?? (@GreenpeaceCzech) June 29, 2020

Aktivisté připravili také krátkou scénku, během které se bodrý "Brňan" s obřím teploměrem na ramenou dotazoval, kde si může zdarma doplnit rtuť, když jí Počerady budou produkovat tolik. Podle ekologů chce ČEZ z Počerad vypouštět ročně 511 na místo 128 kilogramů rtuti.

"Připadá nám také absurdní, aby ČEZ jako majoritní vlastník žádal o výjimky pro nového majitele u elektrárny Počerady," řekl pak ČTK tiskový mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík. Počerady by měly do rukou nového majitele, společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, přejít nejpozději v roce 2024. ČEZ už dříve argumentoval žádost o delší výjimku pro Počerady tím, že je logické, aby modernizační opatření provedl nový majitel.

Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady patří k nejhorším českým zdrojům vypouštění rtuti do ovzduší, vody a půdy.

Související

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.
Jaderná elektrárna Dukovany Komentář

Česko hledá odpověď na zásadní otázku. Ano, či ne novým jaderným elektrárnám?

Nedávná analýza poradenské společnosti EGÚ Brno konstatovala, že Česká republika zůstala i v roce 2023 vývozcem elektřiny do zahraničí. Podíl exportu se sice snižuje, ale i tak jsme vyvezli devět terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziročně o pět TWh méně. Česko přitom samo spotřebuje elektřiny přes šedesát TWH za rok. Ale i tak se loni ČR stala čtvrtým největším exportérem elektřiny v EU. Člověk by z toho mohl mít, tak nějak na první dobrou, radost, jenže taková zpráva a přístup řady extremistických politiků, spíše posiluje řadu mýtů, dezinformací a odsudků o energetice.

Více souvisejících

ČEZ Greenpeace hnutí duha Energetika elektrárna Počerady Praha

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 54 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy