Vánoční horečka stoupá. Obchody hlásí za třetí adventní víkend rekordní tržby

Tržby obchodníků ve třetím adventním víkendu vzrostly oproti loňsku až dvojnásobně. Češi kupovali hračky, spodní prádlo, potřeby pro zvířata i mince z drahých kovů. Kromě dárků je stále zájem o vánoční dekorace a stromky. V potravinách lidé shánějí zboží na pečení, kupují už i hotové cukroví a vánočky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Češi nakupují v obchodech

Internetový prodejce Mall.cz za třetí adventní víkend evidoval trojnásobný nárůst prodejů oproti běžným sobotám a nedělím. Podle mluvčí e-shopu Pavly Hobíkové dárky a dekorace začali shánět už i lidé, kteří nákupy odkládají na poslední chvíli. Nejprodávanější kategorií tohoto víkendu byly podle ní hračky, dále bílé spotřebiče do domácnosti a sportovní vybavení. "Do výběru dárků se letos promítá nejistota Čechů ohledně dalšího vývoje pandemie. Snaží se doma zabavit sebe i své děti, udržovat se fit a pořizují spotřebiče, které jim nějakým způsobem pobyt doma zpříjemní a taky usnadní," řekla Hobíková.

O víkendu vzrostly také prodeje zlata a stříbra, meziročně více než dvojnásobně. Lidé častěji zlato kupují on-line. "Znatelně více lidí si nechává doručit slitky a mince poštou. Zájem je tak velký, že jsme museli rozšířit dodavatelskou síť, abychom pokryli všechny objednávky," uvedl předseda představenstva Golden Gate CZ Libor Brůna. Hitem letošních Vánoc jsou podle něj stříbrné mince s motivem Sněžky a Orla skalního ze série České hory. Opakuje se každoroční zájem o lunární sérii.

E-shop se spodním prádlem Astratex tento víkend zaznamenal tržby meziročně o zhruba 80 procent vyšší. Podle ředitele marketingu společnosti Karola Guláše je největší zájem o župany, noční košile či prádlo pro muže. "Tyto kategorie vzrostly během adventu meziročně až trojnásobně," uvedl. Astratex podle něj eviduje také velký počet nových zákazníků, v listopadu jich oproti loňsku přibylo téměř 100 procent.

Obrovský zájem sledoval také řetězec s potřebami pro zvířata PetCenter. Podle jeho ředitele Víta Bukvice zaměstnanci museli v prodejnách několikrát denně doplňovat zásoby. "Tržby jsou díky tomu ve srovnání s loňským adventním víkendem zhruba o třicet procent vyšší," řekl. Lidé podle něj nejvíce nakupovali zimní vybavení pro psy a kočky, hračky, krmiva a také prémiové pamlsky a krmiva. Průměrná útrata na zákazníka byla oproti běžnému stavu vyšší zhruba o patnáct procent, dodal.

Na portálu Slevomat podle jeho ředitele Ladislava Veselého lidé v posledním týdnu nejvíce pořizovali fotoprodukty, tedy knihy, kalendáře, obrazy a další předměty s tiskem vlastních fotografií. Skokově podle něj vzrostla poptávka po dárkových poukazech, nejčastěji na wellness pobyty či adrenalinové zážitky.

Obrat hypermarketů Globus byl tento víkend srovnatelný se stejným obdobím v loňskem roce, řekla mluvčí společnosti Lutfia Volfová. Zákazníci podle ní ve velkém nakupovali hračky a dárkové zboží. Pořizovali suroviny na pečení i první vánoční cukroví.

Češi mohli po vládních restrikcí druhý víkend nakupovat ve všech obchodních centrech i obchodech. Platí v nich omezení 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. Kamenné obchody by měly fungovat i v případě změny stupně rizika systému PES z dosavadního třetího a přísnější čtvrtý. Vláda o tom bude jednat v pondělí.

Vláda zapomíná při řešení rostoucích cen energií na firmy, tvrdí Svaz…

26.10.2021 16:36 Aktualizováno Vláda zapomíná při řešení rostoucích cen energií na firmy, tvrdí Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR). V…

Stát by měl podle minipivovarů kontroly bezinfekčnosti kompenzovat

25.10.2021 12:06 Českomoravský svaz minipivovarů žádá za zásahy do podnikání od vlády finanční kompenzace.…

Důvěra v ekonomiku čtvrtý měsíc po sobě klesla

25.10.2021 10:18 Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za…

Třetina lidí chce s nákupy vánočních dárků začít dříve než v minulosti

25.10.2021 09:40 S nákupy vánočních dárků chce podle průzkumu společnosti GLS třetina Čechů začít letos dříve než v…

ČNB zadržela výrazně více odhalených padělaných bankovek a mincí

24.10.2021 09:20 Česká národní banka letos ke konci září zadržela 5868 padělaných a pozměněných bankovek a mincí.…

Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret

24.10.2021 08:13 Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret. Naopak u dopravy a účtů za…

Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween

23.10.2021 09:52 Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween v celé šíři. Loni kvůli pandemii…

Pojišťovny mají po silném větru hlášeny tisíce škod za desítky milionů

22.10.2021 16:18 Silný vítr, který zasáhl Českou republiku ve čtvrtek, způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za…

Provozovatelé: Návštěvnost bazénů je skoro poloviční, po zrušení testů…

21.10.2021 17:02 Návštěvnost bazénů není podle jejich asociace valná, pohybuje se kolem 60 procent běžného stavu.…

Restauratéři budou zřejmě bezinfekčnost kontrolovat od 1. listopadu

20.10.2021 14:30 Restauratéři budou muset podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP)…

Související:

Právě se děje

reklama