Žaloba na miliardáře Vítka zamítnuta. Bývalí manažeři MUS neuspěli u amerického soudu

Soud v New Yorku zamítl žalobu amerického hedgeového fondu Kingstown a firem někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) Marka Čmejly a Jiřího Diviše proti společnosti CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka. CPI o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Spor se týkal převzetí firmy Orco Property Group, kterým údajně Vítek připravil žalobce o více než miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun).

Soud, ilustrační foto

Server Lidovky.cz uvedl, že žalobci jsou rozhodnutím zklamáni, protože soud nerozhodoval o opodstatněnosti či legitimitě žaloby. Proti rozhodnutí je možné odvolání. Obě strany spolu vedou i další spory.

Jádrem sporu bylo podle dřívějších informací Deníku N ovládnutí Orco Property Group Vítkem. Podle žaloby poté, co část podílu ve skupině získal Kingstown Capital Management, Vítek vymyslel plán, jak skupinu skrytě ovládnout. Poté vytuneloval její nejhodnotnější části, přičemž nemovitosti prodával pod cenou třetím subjektům, které podle žaloby skrytě ovládal. Žalobci, kterými jsou společnost Kingstown a firmy Investhold LTD a Verali Limited vlastněných Čmejlou a Divišem, požadovali po Vítkovi kolem 70 miliard korun, což byl trojnásobek údajné škody. Vedení CPI Property Group však jakákoliv obvinění od začátku odmítalo.

Americký soud rozhodl bez slyšení už v přípravné fázi. Podle CPI uvedl, že ve sporu není příslušný a není legitimní důvod pro výběr tamních soudů. Ve věci příslušnosti odkázal přitom na lucemburský soud, kde žalobci podali žalobu už v roce 2015.

"Od počátku jsme tvrdili, že žaloba nemá jakýkoli reálný základ. Jediným účelem bylo vynutit si neopodstatněné vyrovnání pomocí nátlaku vytvořeného negativními, pozornost přitahujícími zprávami v médiích. Nenechali jsme se zastrašit a spravedlnost se teď postavila za nás," uvedl generální ředitel CPI Property Group Martin Němeček. Developerská skupina proto podle něj tento případ uzavírá.

"Naši klienti se zavázali, že v této věci dosáhnou spravedlnosti," řekl serveru právní zástupce žalobců Matthew L. Schwartz. Připustil, že ve hře jsou všechny možnosti včetně odvolání.

Převzetí Orco Property Group Vítkem řešila i česká policie. Letos v červnu odložila po více než roce trestní oznámení, podle kterého Vítek podvodem své obchodní partnery Čmejlu a Diviše připravil o více než devět miliard korun. Kriminalisté nezjistili skutečnosti, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu. Obě strany spolu vedou i další spory. Například letos v červnu společnost Kingstown podala žalobu na CPI kvůli údajným pomluvám v médiích.

Diviš a Čmejla jsou jedněmi z obžalovaných v kauze MUS, kterými se zabývají švýcarské i české soudy. Ve Švýcarsku byli v roce 2013 odsouzeni k trestům vězení za podvodné ovládnutí a tunelování bývalé státní firmy, proti výši trestu se odvolali. Švýcarský federální trestní soud začne snížení trestů projednávat v pondělí.

CPI Property Group se sídlem v Lucembursku vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Švýcarsku, Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z osmi českých dolarových miliardářů.

Stát by měl podle minipivovarů kontroly bezinfekčnosti kompenzovat

25.10.2021 12:06 Českomoravský svaz minipivovarů žádá za zásahy do podnikání od vlády finanční kompenzace.…

Důvěra v ekonomiku čtvrtý měsíc po sobě klesla

25.10.2021 10:18 Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za…

Třetina lidí chce s nákupy vánočních dárků začít dříve než v minulosti

25.10.2021 09:40 S nákupy vánočních dárků chce podle průzkumu společnosti GLS třetina Čechů začít letos dříve než v…

ČNB zadržela výrazně více odhalených padělaných bankovek a mincí

24.10.2021 09:20 Česká národní banka letos ke konci září zadržela 5868 padělaných a pozměněných bankovek a mincí.…

Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret

24.10.2021 08:13 Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret. Naopak u dopravy a účtů za…

Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween

23.10.2021 09:52 Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween v celé šíři. Loni kvůli pandemii…

Pojišťovny mají po silném větru hlášeny tisíce škod za desítky milionů

22.10.2021 16:18 Silný vítr, který zasáhl Českou republiku ve čtvrtek, způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za…

Provozovatelé: Návštěvnost bazénů je skoro poloviční, po zrušení testů…

21.10.2021 17:02 Návštěvnost bazénů není podle jejich asociace valná, pohybuje se kolem 60 procent běžného stavu.…

Restauratéři budou zřejmě bezinfekčnost kontrolovat od 1. listopadu

20.10.2021 14:30 Restauratéři budou muset podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP)…

Hypoteční sazby v září posedmé v řadě stouply

20.10.2021 10:30 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba…

Související:

Právě se děje

reklama