Zdražování v Česku nebere konce. Inflace zrychlila na alarmujících šest procent

Inflace v listopadu zrychlila meziroční růst na šest procent z říjnových 5,8 procenta. Šestiprocentní růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v říjnu 2008. Aktuální vývoj nejvíce ovlivnily ceny v dopravě. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici v průměru očekávali listopadovou inflaci na úrovni 6,2 procenta.

Češi nakupují v době koronaviru, ilustrační foto

"Ceny automobilů vzrostly o 7,4 procenta a pohonných hmot a olejů o 32,8 procenta. Například Natural 95 se v listopadu u čerpacích stanic prodával průměrně za zhruba 37 korun za litr, což byla nejvyšší hodnota od října 2012, tedy nejvíce za devět let," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Meziroční růst cen zrychlil v pátém měsíci za sebou. Ceny zboží úhrnem vzrostly proti loňskému listopadu o pět procent a ceny služeb o 7,5 procenta.

Více platili lidé letos v listopadu například i za bydlení. Cena nájemného z bytu se zvýšila o 3,7 procenta, výrobky a služby pro běžnou údržbu a opravy bytu zdražily o téměř deset procent, vodné a stočné shodně o 5,5 procenta a tuhá paliva o 6,5 procenta.

Cena tabákových výrobků vzrostla o více než 12 procent, stejně jako ceny oblečení a obuvi. Za stravování a ubytování platili lidé o 7,6 procenta více než před rokem. Mezi potravinami výrazně zdražilo například máslo, které stálo zhruba o čtvrtinu více než loni. Brambory byly letos dražší o více než pět procent. Mírně naopak zlevnilo ovoce.

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 procenta. Pohonné hmoty proti říjnu zdražily o 4,4 procenta a automobily o procento. Rostla také cena zeleniny, ovoce, másla, sýrů a tvarohů nebo drůbežího masa.

Ve srovnání s říjnem naopak zlevnily energie. Za elektřinu platili lidé méně o 16,2 procenta a za zemní plyn o 11,5 procenta. "Tento pokles spotřebitelských cen byl důsledkem prominutí DPH u cen elektřiny a zemního plynu. Dopad této změny na meziměsíční úhrnný přírůstek indexu spotřebitelských cen v listopadu představoval podle orientačního propočtu ČSÚ snížení o 1,0 procentního bodu," uvedl ČSÚ.

Analytici: Inflaci ovlivnilo hlavně prominutí DPH, dále ale stejně poroste

Vývoj inflace v listopadu zmírnilo hlavně dočasné odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) u energií. Jde ale jen o dočasný efekt, v dalších měsících lze čekat pokračující růst inflace. Vyplývá to z reakcí analytiků, které dnes ČTK oslovila. Podle některých odhadů se může inflace na počátku příštího roku dostat dokonce až k desetiprocentní hranici. Ekonomové zároveň upozornili, že inflace byla v listopadu výrazně nad odhady ČNB, což zřejmě povede k dalšímu zvyšování úrokových sazeb.

"Ve světle rostoucích obav z inflace je listopadová změna cen příznivou zprávou. Připomíná to však spíše dočasné zklidnění větru před blížícím se vichrem, který přijde v lednu," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Zásadním způsobem do vývoje inflace podle něj zasáhlo prominutí DPH u elektřiny a zemního plynu. "Jde o dočasný zásah s platností v listopadu a prosinci letošního roku. Toto opatření ubralo z listopadové inflace jeden procentní bod," dodal.

Hlavní ekonom Fondee Pavel Štěpánek očekává, že růst cen energií se s plnou silou projeví v inflaci až v dalších měsících a je podle něj otázkou, jak dlouho tento vliv přetrvá. "Vliv nastavení DPH zpět na úroveň 21 procent by znamenalo navýšení celkové inflace o zhruba jeden procentní bod. Naopak úlevou pro peněženky domácností by v následujících týdnech mohly být levnější pohonné hmoty," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

"Nebýt odpuštění platby DPH, tak by už nyní nebyla meziroční míra inflace na šesti procentech, nýbrž na sedmi procentech," upozornil i ekonom Komerční banky Michal Brožka. Upozornil, že inflace se aktuálně nachází více než procentní bod nad odhady centrální banky. "Ve prospěch utažení měnové politiky působí i neochota koruny posílit, rychlejší růst spotřeby domácností i růst mezd. V prosinci tak čekáme další zvýšení úrokových sazeb ČNB o 0,5 procentního bodu a v únoru o dalšího 0,5 procentního bodu na 3,75 procenta," dodal.

I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče data o inflaci povedou k očekáváním, že ČNB dále zvýší své úrokové sazby tak, jak jí to doporučuje její prognóza zveřejněná počátkem listopadu. V prosinci podle něj meziroční inflace vzroste nad šest procent a počátkem příštího roku se meziroční inflace přechodně vyšplhá zřejmě až nad sedm procent.

Růst cen přitom není ani podle ředitele strategického poradenství PwC Česká republika Jana Hadravy ani zdaleka u konce, i v příštím roce zůstane inflace podle něj pravděpodobně vysoká. "Z aktuálního průzkum PwC CEO Survey vyplývá, že tři čtvrtiny českých firem v letošním roce zvyšovaly ceny, některé přitom dost výrazně. Dovážené inflaci navíc zatím ani nepomáhá koruna, se kterou opakované zvýšení úrokových sazeb nepohnulo. Dá se očekávat, že růst úrokových sazeb není u konce a ČNB k dalšímu kroku sáhne ještě v prosinci," uvedl.

Podle Marka může celková inflace na začátku příštího roku atakovat hranici osmi procent, nebude-li prominutí DPH u energií pokračovat. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda dokonce nevylučuje kvůli cenám energií ani desetiprocentní inflaci.

Podobně se vyjádřil i hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Ceny energií totiž podle něj zůstávají na mimořádně vysokých úrovních a ceny terminovaných kontraktů pro příští roky dosáhly v minulých dnech nových vrcholů. "V tuto chvílí tak nelze zrychlení inflace na začátku roku příliš věrohodně odhadnout, proinflační rizika jsou však plošná a nakonec bude v současné situaci ´úspěch´, pokud inflace začátkem příštího roku zůstane pod deseti procenty," uvedl. Nejistý je podle něj zejména vývoj inflace v lednu. "Obecně by měl růst cen dosáhnout vrcholu na přelomu prvního a druhého čtvrtletí, ve druhé polovině roku by měl již zpomalovat i z titulu vyšší srovnávací základny," dodal.

Ivermektin. Lék, který pobláznil Čechy natolik, že jim hrozí i vězení,…

11.01.2022 11:19 Kolem covidu se v posledních dvou letech vyrojila řada kauz. Jen málokterá ale měla takovou odezvu…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Na sídlišti v Kralupech nad Vltavou v paneláku hořelo, desítky lidí…

15.01.2022 22:00 Na jednom z hustě obydlených sídlišť Kralup nad Vltavou v sobotu večer hořelo. Požár se šířil…

Počasí: Česko zasáhne příští týden silný vítr, hrozí i sněžení

16.01.2022 06:30 Česko zasáhnou příští týden další mrazy. Podle meteorologů hrozí i silný vítr a od středních poloh…

Djokovič prohrál soud. Na Australian Open nenastoupí, musí opustit zemi

16.01.2022 09:48 Srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Australian…

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokračuje rušení směn kvůli…

13.01.2022 10:40 V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto pokračuje rušení části směn kvůli nedostatku čipů, které…

Banky loni poskytly nové hypotéky v rekordní sumě

13.01.2022 09:37 Banky a stavební spořitelny loni poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což…

ČNB nevylučuje inflaci nad 10 procent

12.01.2022 13:22 Meziroční inflace v lednu stoupne podle pracovního odhadu České národní banky zhruba na devět…

Ceny letí nahoru extrémní rychlostí. Inflace se blíží dvojnásobku loňského…

12.01.2022 10:16 Aktualizováno Inflace v prosinci zrychlila meziroční růst na 6,6 procenta z listopadových šesti procent. Takový…

Analýza: Ekonomika stoupne o 4 procenta a dostane se na úroveň před…

11.01.2022 12:24 Růst české ekonomiky letos zrychlí na čtyři procenta z loňských 2,4 procenta. Na konci roku by se…

Nezaměstnanost v Česku na konci loňského roku stoupla na 3,5 procenta

10.01.2022 13:30 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku na konci loňského roku stoupla na 3,5 procenta, to je o dvě desetiny…

Třetina firem očekává letos lepší tržby, polovina stejné jako loni

10.01.2022 11:23 Firmy a podnikatelé v Česku vyhlížejí nadcházející rok 2022 s mírným optimismem. Více než třetina z…

Míra nezaměstnanosti by podle expertů měla letos dál klesat

10.01.2022 10:53 Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla vlivem ukončení sezonních prací a smluv na dobu určitou,…

Dnes je poslední den, kdy se mohou podnikatelé přihlásit k placení…

10.01.2022 08:56 Dnes je poslední den, kdy se mohou podnikatelé přihlásit k placení paušální daně. Další možnost…

Meziroční inflace stoupla v prosinci podle odhadů na 6,6 procenta

09.01.2022 13:50 Meziroční inflace v prosinci zřejmě stoupla na průměrných 6,6 procenta z šesti procent v listopadu.…

Související:

Právě se děje

reklama