Akcie v Evropě kvůli koronaviru opět prudce klesají, největší ztráty má cestovní ruch

Akcie na evropských trzích dnes obnovily prudký pokles, za kterým jsou podle analytiků obavy z rychlého šíření nového typu koronaviru. Nejvíce nakažených zůstává v Itálii, virus už se ale rozšířil do dalších zemí. Největší ztráty proto mají akcie firem spojených s cestováním, jako jsou letecké společnosti nebo hotely.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Panevropský index STOXX 600 krátce po zahájení odepisoval 2,4 procenta na 394,9 bodu. Od začátku týdne už vykazuje nejhlubší ztrátu od ledna 2016, kdy na trh působily obavy z prudkého zpomalení hospodářského růstu v Číně a citelný pokles cen ropy.

Ztráty se dnes nevyhýbají žádnému významnému trhu v Evropě. Italské akcie na burze v Miláně podle hlavního indexu FTSE/MIB ztrácejí asi 2,2 procenta na 22.915 bodů, německé akcie na burze ve Frankfurtu nad Mohanem odepisují podle indexu DAX 2,3 procenta na 12.482 bodů. Hlavní index pařížské burzy CAC 40 pak má ztrátu 2,5 procenta na 5545 bodů.

Vlády mezitím připravují opatření, aby byly schopny bránit se v případě, že nákaza přeroste v globální pandemii. Počet nově nakažených mimo Čínu je už totiž vyšší než v pevninské Číně, odkud se nový typ koronaviru loni v prosinci začal šířit.

Dílčí index, který sleduje akcie v cestovním ruchu a ubytování, vykazuje pokles o 3,3 procenta, klesá už šestým dnem. Akcie leteckých společností a hotelů oslabují v obavách, že lidé začnou rušit rezervace.

Před negativními dopady epidemie na své hospodaření ale varují i další firmy, například pivovar Anheuser-Busch InBev či britská banka Standard Chartered. Vliv mají i slabší hospodářské výsledky některých firem, jako je například britská reklamní společnost WPP.

Z méně rozvinutých akciových trhů ztrácí například burza v Praze podle indexu PX 1,3 procenta na 1019 bodů, index budapešťské burzy BUX odepisuje 1,4 procenta na 42.933 bodů, zatímco burza ve Varšavě podle indexu WIG má ztrátu 1,1 procenta na 52.873 bodů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus zahýbal s nákupními zvyklostmi. Čeho Evropané kupují méně?

06.04.2020 20:40 Z údajů společností IRI a BCG, které se zabývají průzkumem trhu, vyplývá, že v zemích jako je…

Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945, přiznal ministr Le Maire

06.04.2020 14:00 Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje…

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla

06.04.2020 09:19 Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zaznamenala nejprudší pokles za…

Autoprůmysl v Německu skomírá. Exportéři jsou nejpesimističtější od roku…

06.04.2020 08:38 Němečtí vývozci automobilů hledí do příštích měsíců kvůli obavám z dopadů koronaviru s největším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy