Bez práce je stále víc Slováků, nezaměstnanost přesáhla hranici sedmi procent

Nezaměstnanost na Slovensku v květnu, v době pandemie covidu-19, pokračovala v růstu. Vystoupila na 7,2 procenta, což je nejvyšší úroveň za poslední zhruba tři roky. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, jež na Slovensku řídí úřady práce.

Pracovník, ilustrační foto
doporučujeme

Nezaměstnaných na Slovensku v květnu ale přibylo méně než v dubnu, kdy míra nezaměstnanosti stoupla na 6,57 procenta z březnových 5,19 procenta. V květnu již znovu vyráběly auta na Slovensku všechny čtyři automobilky, jež předtím produkci kvůli dopadům koronaviru přerušily.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v květnu na Slovensku se zhruba 5,5 milionu obyvatel vzrostl proti dubnu o 17.500 na více než 198.000 osob. Ve srovnání s loňským květnem to je nárůst počtu zmíněné skupiny nezaměstnaných o téměř polovinu.

V Česku, kde je dlouhodobě lepší situaci na trhu práce než na Slovensku, se míra nezaměstnanosti zvedla v květnu na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta.

Až do letošního dubna se nezaměstnanost v zemi pod Tatrami déle než rok držela kolem pětiprocentní hranice. Na nejnižší úrovni v novodobé historii země, a to 4,88 procenta, byla před rokem.

Slovenská vláda po propuknutí pandemie covidu-19 zavedla program podpory zaměstnavatelů s cílem udržet zaměstnanost. Po startu projektu na pobídkách ale vyplatila méně peněz, než původně předpokládala.

Spolu s pokračujícím zvýšením míry nezaměstnanosti pokračoval v květnu na Slovensku pokles počtu hlášených volných pracovních míst, a to oproti dubnu o 7,7 procenta na 67.950 pozic.

Slovenské ministerstvo financí i centrální banka do svých dřívějších prognóz zahrnuly očekávané zvyšování nezaměstnanosti na Slovensku v souvislosti s předpokládaným letošním propadem ekonomiky kvůli negativním dopadům koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská továrna VW zahájila výrobu modelu Karoq

23.10.2020 12:02 Německá automobilka Volkswagen dnes ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně…

Podnikatelská aktivita v eurozóně klesá, index PMI opět spadl pod hranici…

23.10.2020 11:04 Podnikatelská aktivita v eurozóně se v říjnu vrátila k poklesu, za kterým stojí zejména další…

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 procent, divizi Mercedes-Benz stoupla…

23.10.2020 09:11 Německý automobilový koncern Daimler zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 19 procent…

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

23.10.2020 08:12 Kvůli šíření nákazy koronavirem Němci opět více nakupují toaletní papír a dezinfekční prostředky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama