Bez práce je stále víc Slováků, nezaměstnanost přesáhla hranici sedmi procent

Nezaměstnanost na Slovensku v květnu, v době pandemie covidu-19, pokračovala v růstu. Vystoupila na 7,2 procenta, což je nejvyšší úroveň za poslední zhruba tři roky. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, jež na Slovensku řídí úřady práce.

Pracovník, ilustrační foto
doporučujeme

Nezaměstnaných na Slovensku v květnu ale přibylo méně než v dubnu, kdy míra nezaměstnanosti stoupla na 6,57 procenta z březnových 5,19 procenta. V květnu již znovu vyráběly auta na Slovensku všechny čtyři automobilky, jež předtím produkci kvůli dopadům koronaviru přerušily.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v květnu na Slovensku se zhruba 5,5 milionu obyvatel vzrostl proti dubnu o 17.500 na více než 198.000 osob. Ve srovnání s loňským květnem to je nárůst počtu zmíněné skupiny nezaměstnaných o téměř polovinu.

V Česku, kde je dlouhodobě lepší situaci na trhu práce než na Slovensku, se míra nezaměstnanosti zvedla v květnu na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta.

Až do letošního dubna se nezaměstnanost v zemi pod Tatrami déle než rok držela kolem pětiprocentní hranice. Na nejnižší úrovni v novodobé historii země, a to 4,88 procenta, byla před rokem.

Slovenská vláda po propuknutí pandemie covidu-19 zavedla program podpory zaměstnavatelů s cílem udržet zaměstnanost. Po startu projektu na pobídkách ale vyplatila méně peněz, než původně předpokládala.

Spolu s pokračujícím zvýšením míry nezaměstnanosti pokračoval v květnu na Slovensku pokles počtu hlášených volných pracovních míst, a to oproti dubnu o 7,7 procenta na 67.950 pozic.

Slovenské ministerstvo financí i centrální banka do svých dřívějších prognóz zahrnuly očekávané zvyšování nezaměstnanosti na Slovensku v souvislosti s předpokládaným letošním propadem ekonomiky kvůli negativním dopadům koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud EU: Apple nemusí Irsku doplácet miliardy eur na daních

15.07.2020 17:18 Aktualizováno Americká společnost Apple nemusí Irsku na daních doplatit 13 miliard eur (346,5 miliardy Kč), jak…

Evropské akcie díky nadějím na vakcínu proti covidu-19 zpevňují

15.07.2020 15:00 Akcie na evropských trzích dnes výrazně posilují, k růstu jim pomáhá zejména zpráva o pokroku při…

Začne se šetřit? Politici roztáčejí rozpočtovou hysterii, píše prestižní…

15.07.2020 12:00 NÁZOR - Rekordní rozpočtové deficity udržují ekonomiku během koronavirové krize doslova na…

Británie vyloučila čínský Huawei z budování sítí 5G. Představuje riziko,…

14.07.2020 22:00 Aktualizováno Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama