Británie si za minulé čtvrtletí půjčila 128 miliard liber, jedná se o rekord

Britská vláda si za duben až červen, což je v Británii první čtvrtletí finančního roku, půjčila rekordních 127,9 miliardy liber (3,8 bilionu Kč). To je více než dvojnásobek částky, kterou si půjčila za celý uplynulý finanční rok.

Britské libry
doporučujeme

V období duben až červen ekonomiku nejvíce zasáhla pandemie nemoci covid-19 a v platnosti byla nejpřísnější omezující opatření, uvedla agentura Reuters.

Půjčky veřejného sektoru byly o 103,9 miliardy liber vyšší než ve stejném období loni. Za celý finanční rok 2019/2020 činily půjčky 55,4 miliardy liber.

V samotném červnu půjčky bez úvěrů státních bank činily 35,5 miliardy liber. To bylo pětkrát více než loni. Analytici oslovení agenturou Reuters však čekali, že půjčky vystoupí až na 41,5 miliardy liber.

"Půjčky stále rostou mimořádným tempem a my máme podezření, že zpomalení v procesu zotavení a další růst nezaměstnanosti koncem roku přimějí vládu, aby oznámila další fiskální výdaje v příštím rozpočtu," uvedl ekonom Capital Economics Thomas Pugh.

Čistý dluh veřejného sektoru, bez státních bank, zůstává zlomek pod hranicí 100 procent hrubého domácího produktu (HDP). Nyní dosahuje 1,984 bilionu liber, což je 99,6 procenta HDP.

Britská vláda pro letošní rok oznámila další mimořádné výdaje a snížení daní ve výši zhruba 192 miliard liber. Minulý týden úřad pro rozpočtovou odpovědnost odhadl, že půjčky letos dosáhnou 322 miliard liber, více než 16 procent HDP. To bude nejvíce od druhé světové války. Údaj vychází z toho, že ekonomika letos klesne o 12,4 procenta a míra nezaměstnanosti se do konce roku zvýší na 11,9 procenta, maximum od roku 1984.

Chmurnější scénář, podle kterého by se země hůře zotavovala z ekonomických škod způsobených koronavirem, počítá s letošním poklesem HDP o 14,3 procenta. Půjčky pak mají dosáhnout 391 miliard liber.

Dluhopisové trhy zatím nemají problémy s poskytováním peněz britské vládě. Minulý týden prodala Británie tříleté dluhopisy s rekordně nízkým negativním výnosem, což znamená, že investoři dostanou zpět méně, než kolik půjčili. Úroky z dlouhodobých dluhopisů jsou také blízko rekordního minima.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průmyslová výroba v EU opět vzrostla, nejlépe si vede Slovensko

12.08.2020 12:13 Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém…

Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi, statisíce lidí přišly o…

12.08.2020 09:39 Aktualizováno Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 20…

Lavrov: Plynovod Nord Stream 2 bude v blízké budoucnosti dokončen

11.08.2020 15:43 Plynovod Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, bude…

Důvěra investorů v německou ekonomiku překvapivě vzrostla, index je…

11.08.2020 13:23 Důvěra investorů a analytiků v budoucí vývoj německé ekonomiky v srpnu překvapivě vzrostla. Její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama