Koronakrize trvá. Růst průmyslové výroby v Německu prudce zpomalil

Růst průmyslové výroby v Německu v červenci proti předchozímu měsíci zpomalil na 1,2 procenta z červnových 9,3 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Údaje signalizují, že nelze očekávat rychlý návrat produkce na úrovně z období před příchodem koronavirové krize.

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

Meziměsíční růst průmyslové výroby výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 4,7 procenta. Podle ekonoma Thomase Strobela ze společnosti UniCredit stojí za zpomalením meziměsíčního růstu výroby zejména skutečnost, že Německo je "vysoce závislé na zahraničním obchodě a globální poptávce po jeho zboží a službách".

V meziročním srovnání se podle německého statistického úřadu průmyslová produkce propadla o deset procent. Meziroční pokles tak zpomalil z červnových 11,4 procenta.

Podle průzkumu institutu Ifo teď německé průmyslové podniky počítají s mírným růstem výroby v příštích měsících. "Průmyslový sektor - motor německé ekonomiky - se postupně vrací na správnou cestu," uvedl ekonom Ifo Klaus Wohlrabe.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize klesla o rekordních 9,7 procenta. Vláda nicméně začátkem září zlepšila výhled vývoje ekonomiky na celý letošní rok. Předpokládá nyní, že hrubý domácí produkt (HDP) se sníží o 5,8 procenta, zatímco dříve počítala s poklesem o 6,3 procenta.

"Německá ekonomika zůstává na cestě k silnému růstu ve třetím čtvrtletí," uvedl hlavní ekonom společnosti ING Carsten Brzeski. Zatím je ale podle něj obtížné předpovídat, jak se bude ekonomika vyvíjet v následujícím období.

"Protože nejnovější údaje ukazují nízký pokles domácích zakázek za srpen, zatímco aktivita v jiných částech Evropy ztrácí na tempu, vypadá to, že hospodářské oživení vstupuje do obtížnější a pomalejší fáze," uvedl analytik Jack Allen-Reynolds ze společnosti Capital Economics.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Google začne francouzským deníkům platit za autorská práva

21.01.2021 09:48 Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým…

Inflace v EU v prosinci mírně vzrostla, dosáhla 0,3 procenta

20.01.2021 11:34 Meziroční míra inflace v Evropské unii v prosinci vzrostla proti listopadu o desetinu procentního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama