Koronavirová krize dopadá na britská letiště, o práci může přijít až 20 tisíc lidí

Na britských letištích by mohlo kvůli koronavirové pandemii zaniknout až 20.000 pracovních míst, varoval dnes svaz provozovatelů letišť AOA. Vládu proto vyzval, aby více pomohla leteckému průmyslu, který musel kvůli pandemii téměř zastavit provoz a teď má problémy s obnovením činnosti kvůli karanténním opatřením.

British Airways, ilustrační fotografie
doporučujeme

Poskytovatel služeb v letecké dopravě Swissport současně oznámil, že v Británii a Irsku zruší 4556 pracovních míst, což představuje asi 53 procent pracovní síly v regionu.

Swissport očekává, že jeho výnosy v regionu kvůli koronavirové pandemii klesnout o polovinu. Propouštění je podle managementu nutné, aby firma krizi přežila. Swissport vlastní čínská společnost HNA Group, firma je největším poskytovatelem pozemních služeb na letištích a služeb pro letecké nákladní přepravce na světě. Působí na 300 letištích ve 47 zemích.

AOA zastupuje více než 50 letišť. Svaz odhaduje, že budoucí počet cestujících na britských letištích bude výrazně nižší. Analýza jeho členů pak ukazuje, že v ohrožení je kvůli tomu až 20.000 míst.

Aby se zabránilo větším ztrátám pracovních míst, měla by vláda zrušit karanténní režim, poskytnout úlevy u majetkových daní, rozšířit systém podpory pracovních míst či přerušit výběr daně za cestující v letecké přepravě, navrhuje AOA.

Britské letecké společnosti British Airways, Virgin Atlantic a easyJet již oznámily, že zruší asi 20.000 pracovních míst. Také největší letiště v Británii, londýnské Heathrow, zahájilo program dobrovolného odchodu za odstupné.

V Británii musí povinně každý, kdo se vrátí ze zahraničí, na 14 dní do karantény. Podle aerolinek, letišť a majitelů ubytovacích zařízení to brání zahraniční turistice v době, kdy společnosti doufaly v zotavení. Pravidlo má být znovu přezkoumáno 29. června, tři týdny po jeho zavedení, kdy by mohlo být nahrazeno takzvanými vzdušnými mosty. Ty by umožnily cestování bez omezení mezi zeměmi s nízkým výskytem nemoci, uvedla agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Prognóza Evropské komise: Ekonomika ČR se letos propadne o 7,8 procenta

07.07.2020 12:39 Aktualizováno České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 procenta,…

Německá ekonomika ožívá. Průmyslová výroba v květnu stoupla o 7,8 procenta

07.07.2020 12:16 Průmyslová výroba v Německu se v květnu podle sezonně upravených údajů zvýšila ve srovnání s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy