Lavrov: Plynovod Nord Stream 2 bude v blízké budoucnosti dokončen

Plynovod Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, bude dokončen v blízké budoucnosti. Uvedl to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na společné tiskové konferenci se svým německým protějškem Heiko Maasem.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
doporučujeme

Výstavba plynovodu byla pozastavena poté, co na něj americký prezident Donald Trump v prosinci uvalil sankce, napsala agentura Reuters.

Spojené státy plynovod Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují, což zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Podle Moskvy jsou však motivovány vlastními ekonomickými zájmy a snaží se zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA. Plyn z Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Německý ministr zahraničí Maas dnes v Moskvě řekl, že jeho země má právo sama rozhodovat o svých zdrojích energie. "Sankce mezi partnery jsou rozhodně špatnou cestou," podotkl Maas na tiskové konferenci s Lavrovem. "Žádná země nemá právo prostřednictvím hrozeb diktovat evropskou energetickou politiku," dodal.

Maas si nedávno v telefonickém rozhovoru s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem postěžoval na trojici amerických senátorů, která kvůli plynovodu Nord Stream 2 pohrozila sankcemi přístavu v Sassnitzu na Rujáně. Dopis trojice republikánských senátorů adresovaný zástupcům přístavu vyvolal podle agentury DPA pobouření napříč německou politickou scénou.

Projekt Nord Stream 2 vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie.

Společnost Uniper dnes varovala, že nejnovější sankční snahy ze strany Spojených států zvyšují riziko, že projekt ztroskotá. "Nejhorší variantou by samozřejmě bylo, kdyby nikdy nebyl dokončen," uvedl šéf firmy Andreas Schierenbeck. Zároveň však předpověděl, že projekt bude pokračovat podle plánu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezaměstnanost na Slovensku v srpnu poprvé od začátku roku klesla

16.09.2020 13:17 Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v srpnu podle ministra sociálních věcí Milana Krajniaka…

Evropské ekonomiky se plně nezotaví před rokem 2022, uvedl šéf ESM

15.09.2020 16:40 Evropské ekonomiky se pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2022 na úrovně z období před příchodem…

Akcie Royal Mail už Křetínskému vynesly 93 milionů liber

14.09.2020 11:46 Podnikatel Daniel Křetínský nákupem akcií britské pošty Royal Mail už vydělal 93,1 milionu liber (2…

Británie podepsala s Japonskem obrysy obchodní dohody. Historický okamžik,…

11.09.2020 13:44 Británie vyjednala s Japonskem základní obrysy obchodní dohody. Britská ministryně pro mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama