Moskva se s Minskem dohodla na cenách plynu pro Bělorusko

Ruská plynárenská společnost Gazprom a běloruské ministerstvo energetiky se poslední den loňského roku dohodly na ceně ruského zemního plynu pro Bělorusko na leden a únor. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Gazpromu. Zároveň byla o rok prodloužena dohoda o dodávkách a přepravě plynu.

Plynovod
doporučujeme

Objem dodávaného plynu bude tento rok stejný jako loni, uvedl Gazprom. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se v pondělí telefonicky dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na prozatímních podmínkách dodávek. Konečnou dohodu hlavy zmíněných států schválí v polovině ledna po pravoslavných vánočních svátcích.

Ruská agentura TASS připomíná, že Moskva a Minsk spolu koordinují hospodářskou integraci ve třech desítkách oblastí. Nyní domlouvají postup ohledně ropy, zemního plynu a společných daní. Někteří Bělorusové se obávají, že chystané dohody o prohloubení ekonomické integrace mohou připravit cestu k pohlcení země Ruskem.

Na dodávkách ropy a plynu se Lukašenku s Putinem předběžně domluvili už 20. prosince. Běloruský prezident tehdy uvedl, že jeho země koupí 20 miliard metrů krychlových plynu a 24 až 25 milion tun ropy. Cena plynu podle něj bude zhruba odpovídat té loňské, tedy 127 dolarů (2880 Kč) za tisíc krychlových metrů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama